Admiraal Rainier Gnmaldi (uit: Marinus Pieter de Bruin et Huib Uil, La conquête de la Zélande par les Pays-Bas aux XlVe siècle, Ze röle de Rainier Gnmaldi amiral de France, lors du combat naval de Zierikzee (1304), Annales Monégasques, no. 10-1986). Door de opkomende vloed komen de Frans-Hollandse schepen los en kan de strijd worden hei-vat. Het is nacht nu, de poorters turen in het donker. Het gaat hard tegen hard, geschreeuw, gejoel... Aan beide kanten winst, aan beide kanten verlies. En dan breekt eindelijk de dag aan. Verbijstering alom! De Vlaamse schepen zijn van elkaar losgeraakt en dobberen verspreid rond. Hoe is het mogelijk! Na mid dernacht moeten enkele vijandige Zeeuwen dan toch gehoor gegeven hebben aan de oproep van de Hollanders om Gwijde vaarwel te zeggen. Zij bekrachtig den hun terugkeer naar Willem met het doorhakken van de koorden die de Vlaamse schepen verbonden. Grimaldi's galeien vallen de vluchtende Vlamingen aan en na een ware slachting wordt zelfs Gwijde gevangen genomen. Zegevierend trekken Grimaldi en Willem Zierikzee binnen. De poorters verdrin gen zich rond hen. De macht van de Avesnes in Holland en Zeeland is hersteld. Als Willem op 11 september 1304 het graafschap van zijn vader overneemt, beloont hij Zierikzee met verscheidene voorrechten: - hij schenkt de stad het Quaalambacht (ook wel Poortambacht), een gebied rondom Zierikzee, - hij schenkt Zierikzee het recht van de korenmaat: de boeren van Schouwen mogen hun koren alleen hier ter markt brengen, - hij schenkt Zierikzee het alleenrecht op de beoefening van de textielnijverheid tussen Schelde en Maas. Zo werd de 14e eeuw het hoogtepunt in de geschiedenis van Zierikzee. 23

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 25