De klerk Melis Stoke en Zierikzee in 1304 Een nieuwe archiefvondst door drs. j. G. Smit De Rijmkroniek van Holland en de klerk Melis Stoke Rond 1300 heeft er een klerk van de graven van Holland en Zeeland geleefd, die de naam Melis Stoke droeg. Tot nu toe kenden wij zijn bestaan uit de slotop- dracht van de Rijmkroniek van Holland, waarin Meiijs Stoke, ,,u arme 0 clerc", de kroniek opdraagt aan graaf Willem III van Holland en Zeeland2', en uit een voor de stad Zierikzee bestemde oorkonde van 29 november 1305 van dezelfde graaf, welk charter ondertekend is door A. Amelis) Stoke.Ik laat hierbij in het mid den of Stoke de (of één van de) auteur(s) is van de Rijmkroniek of slechts diens bewerker, en of hij de schrijver (mundator) is van de oorkonde of degene die het charter, door een ander geschreven, heeft nagekeken. De combinatie van de twee vermeldingen geeft immers voldoende zekerheid over de historiciteit van de klerk Stoke: hij had een aandeel in de vervaardiging van de bekende Rijmkroniek, een in de volkstaal geschreven en op rijm gezette geschiedenis van het graafschap Holland en zijn graven die eindigt met het op 23 mei 1305 tussen Willem III en Johanna van Valois gesloten huwelijk, en hij was op 29 november 1305 betrokken bij de opstelling van een grafelijke oorkonde. Aan de sinds enige tientallen jaren voortdurende discussie over het auteurschap van de Rijmkroniek (zijn Stoke of Wouter de klerk, die ook aan het einde van de kroniek wordt genoemd, de auteurs of zijn zij de bewerkers van produkt(en) van vroegere auteur(s) of van eikaars werk), is een nieuwe publikatie toegevoegd door mevr. Karin de Rijke. Haar doctoraalscriptie is gewijd aan de vraag of Stoke61 een poorter van Zierikzee kan zijn geweest o, 35). In haar betoog spelen de aan Zierikzee gewijde passages uit de Rijmkroniek een centrale rol, en wel die gedeelten die de belegeringen van de stad door de Vlamingen en Vlaamsgezinde Zeeuwen en de scheepsslag op de stroom de Gouwe tussen Schouwen en Duiveland in 1304 betreffen/' Deze passages verraden namelijk een grote topo grafische kennis van Zierikzee en haar omgeving. Nadat mevr. De Rijke hen de revue heeft laten passeren, komt zij tot de conclusies dat Stoke meer versregels wijdt aan Zierikzee dan aan enige andere stad; dat zijn taalgebruik aangeeft dat hij zeer waarschijnlijk uit Zeeland afkomstig was; dat ook de in 1305 in Zierikzee ondertekende oorkonde waarschijnlijk maakt dat hij met deze stad bekend was; dat het erop lijkt dat hij bij de drie belegeringen en de slag op de Gouwe binnen de muren van de stad was 00. Bij het betoog en de conclusies van de auteur zijn nogal wat vraagtekens te plaat sen. Zo onderkent mevr. De Rijke te weinig dat de Rijmkroniek in de eerste plaats een literair werk is. waarin de dichter van het laatste deel toewerkt naar een cli max: de terugkeer van geheel Zeeland onder het bewind van de Hollands- Henegouwse graven, met als culminatie de slag op de Gouwe tussen de gecombi neerde Frans-Hollandse vloot enerzijds en de Vlaams-Zeeuwse vloot anderzijds. Wat daarna nog volgt: de herovering van Middelburg, de dood van graaf Jan II en 31

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 33