dat si vrylick mit hare molen malen moghen sonder tieghens yemant te mesdoen, ende wart datter yemant quame malen, daer en souden si, noch haer molenaer niet an mesdoen". Was het aan het eind van de 13e eeuw de strijd tussen Holland en Vlaanderen die het land in beroering bracht, de partijstrijd die een eeuw later in Holland en Zeeland ontbrandde en waarin Jacoba van Beieren en haar neef Philips van Bourgondië de leidende figuren waren, had voor de eilandbewoners niet minder bedenkelijke gevolgen. Slag bij Brouwershaven In 1426 had bij Brouwershaven de beslissende slag plaats. Het Engelse leger dat Jacoba te hulp was gekomen, voerde een landing uit, maar werd volledig versla gen. Slechts weinig overlevenden konden zich nog inschepen en naar Engeland ontkomen. Zowel de Zeeuwse als de Hollandse ridderschap had haar bijdrage tot de strijd geleverd en zowel overwinnaar als overwonnenen hadden zware verlie zen geleden. Ook volgende jaren bleven rampen niet uit. Ditmaal waren het de koude winters van 1460 en 1465 en de droge zomers van 1471 en 1473 die misoogsten en voed selgebrek veroorzaakten. In 1468 werd het land tot overmaat van ramp geteisterd door de pest. Behalve deze calamiteiten, die de gehele bevolking troffen en dus ook de kloosters, kregen de nonnen van Bethlehem bovendien nog te maken met de vestiging van het Dominicaner vrouwenklooster Leliëndale, dat in 1459 tussen Burgh en Haamstede werd gesticht. Het kloosterleven In 1564 moest onder de religieuzen een stemming worden gehouden ter verkie zing van een nieuwe abdis, ,,ghepromoviert ende ghesurrogeert in der digniteit van der Abdisse", als opvolgster van de overleden Dorothea Pieters. Om deze ver kiezing te regelen werden door landvoogdes Margaretha van Parma (1522-1586) namens Philips II (1527-1598), aangewezen Vincent Doens, abt van het klooster Ter Doest en Jeronimus van Serooskerke, Rentmeester-Generaal van Zeeland Beoosterschelde. Onderstaande lijst geeft de namen aan van de personen die bij deze verkiezing betrokken waren. Lijst van religieuzen in het klooster Bethlehem in het jaar 1564 Naam Beroep Geboorteplaats Leeftijd Kloosterjar Antonia Pieters v. Zevenhove prioresse Bergen op Zoom 37 23 Cornelia Pieters Zierikzee 51 26 Anna Wulffaerts Scherpenisse ca. 40 27 Margriette Adriaens cantoresse Bergen op Zoom 37 19 Maria Jonchouts costeresse Antwerpen 37 17 Elisabet Reijniers ondercosterinne Antwerpen 42 18 Elizabet van Dorisij kelderwaeresse Mechelen 33 15 Elisabet de Brune Brugge 30 15 Marie Arents Zierikzee 43 14 Dom Nicolaas Peels biechtvader Brugge 35 18 Dom Robrecht Columbanus capellaen Doornik 31 15 42

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 44