Met hetzelfde wapen, alles zwart op zilver, zegelde ook zijn zoon Cornells Willem Simonsz. De geslachten Stavenisse en Cromstrijen stammen van hen af. Mr. Marinus Stavenisse (1639) voerde eveneens dit wapen, tussen de dwarsbalken vermeerderd met een zespuntige ster. Met twee golvende dwarsbalken zegelden ook: Iman Wittele, 1520: in blauw twee zilveren golvende dwarsbalken, boven verge zeld van twee omgewende vogels en beneden van een onduidelijke viervoeter. Witte Jacobse Witte1530: twee golvende dwarsbalken. Jason Jansz1597: twee golvende dwarsbalken waarboven twee suikerbroden. c. drie golvende dwarsbalken Sommige zegels vertonen drie golvende dwarsbalken; 1589. 1597. Adriaan Rengers, 1589: gevierendeeld, eerste kwartier een roos, tweede drie gol vende dwarsbalken, derde drie gespen (2 en 1) en in het vierde een zwaard. Job Willems van Dijke1597: vier dwarsbalken, de eerste, tweede en vierde gegolfd. d. beroepen ensprekende' wapens In het wapen van het geslacht Stavenisse zien we het beroep van de voorvader aangegeven. Dit is ook het geval bij het geslacht Nonneman, afkomstig uit Stekene in Vlaanderen. Het zegel van de vleeshouwer Mattheus Nonneman in 1626 vertoont namelijk in het tweede en derde kwartier twee gekruiste slagersmessen. Het is ook een spre kend wapen, want in het eerste en vierde kwartier ziet men drie tollen (2 en 1) en nonne is het Vlaamse woord voor tol. Ook het wapen De Cocq, ook de Cock, is sprekend. Mr. Lieven de Cocq zegelt in 1622 met twee golvende dwarsbalken, boven vergezeld van drie St. Jacobs- schelpen en beneden van twee zespuntige sterren. Een kokkel is een eetbare hartschelp: vergelijk ook het Franse coquille. Er zijn veel sprekende wapens: Roskam vertoont drie roskammen (2 en 1), Boeye een gevangenisboef Ockerse een tak met okkernoten, Ruyte drie ruiten, De Wolff een klimmende wolf, Van 58

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 60