Armeye, Van philipsLandt door die Zee zijn ghegaen tot in duvelandt, op Sinte michiels nacht Inden morghenstont, Coorts naer dat men die vierighe stralen Int noorden aen den hemel sach 1575 Septembre. 29" en in het Frans: „POURTRAICT au naturel en quelle maniere larmee du Roy est Marche par la mer, de philippis- landt Iusques en lille de duvelandt, le lour de sainct Michel du matin Un peu apres que les prodigieuses et ardantes Hammes ont apparu au chiel vers le nordt". Op de eerste afbeelding staat de Commandeur meer dan levensgroot op St. Annaland, niet op Sint Philipsland en de overgestoken troepen verjagen de vluch tende Geuzen al over de Gouwe waar „Bommene" en „Siricsee" op hen wachten. Ter zee drijven drie galeien twee grote Geuzenschepen op de vlucht. De lineaal- rechte en onstuitbare opmars in één richting plus de vrije artistieke compositie zijn verantwoordelijk voor de geografische vertekening waardoor Tholen en Zijpe (=Rumoirt) onjuist zijn gelocaliseerd. Figuurlick Bewijs hoe des Coninckx Armeije van philipslajidt door die zee zijn ghegaen lot In (Annelandt, op Sinte Michiels nacht in de niergen. Coorts na dat men die vurige stralen aen den hemel zag. 1575Sept 29). (Coll. R dejonghZierikzee.) De tweede afbeelding") heeft een nog sterker geografische vertekening en is enigzins kinderlijk door de behoefte de lege ruimte te vullen (horror vacui) met eenvormige galeien en geuzenschepen: de strijd te water waar de galeien één linie vormen tussen Tholen en Duiveland is onaanvaardbaar geschetst. Te land vervolgt de invasiekolonne getooid met talloze Spaanse vlaggen haar weg over de dijken om in het noorden uit te komen bij de reeds aangebrachte palissade van 68

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 70