binnenvader bepalen of de kinderen al in staat waren hun eigen kost te verdie nen, zodat ze in een ambacht of als dienstmeid aan het werk konden. Bij deze opdracht zal zeker het financiële belang van het weeshuis meegespeeld hebben. De regentessen of buitenmoeders van bet weesbuis werden ook geportretteerd door G. van der Marck in 1719. Aan de tafel zitten van links naar rechts: Cornelia Goltzius. weduwe van Adriaan van Zandijk: Tanna Lockuyt, weduwe van ds. Jacob BoeijeMaria van den Houte, weduwe van Cornelis Duytne en de buitenvader of boekhouder Leenaert van Duyn. Links staat de binnenmoeder Elisabeth Corver. met een weesmeisje. De dames zijn stoffen aan bet uitzoeken, vermoedelijk voor de kleding van de wezen. Dit schilderij en het bietvoor afgebeelde bevinden zich in de regentenkamer van het Burgerweeshuis. Op beide schilderijen zijn boven de namen de familiewapens afgebeeld. (Foto: A. Smallegange, coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland) Deze order was slechts een aanzet. Later, waarschijnlijk in 1647 7), werd de veel uitgebreidere „Ordonnantie ende instructie, waernaer de binnevaeder, binnemoe- der mitsgaders de weeskinderen van het weeshuys deser stadt Zierezee sigh sul len hebben te reguleeren" opgesteld. Deze instructie geeft dan ook meer inzicht in de taak en de positie van de binnenouders. Zij waren verplicht hun bediening goed uit te oefenen en het voordeel van het weeshuis te zoeken. Het werd hun streng verboden zonder toestemming van de burgemeesters en de regenten van het huis kinderen op te nemen of te ontslaan. 89

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 91