Afb. la. De grote mosselkookpotna restauratie. Foto: Marijke Folkertsma. pottenbakkersoven naast de koekepannen. Een ander type kookpot is de grape (type 2), bijna altijd met drie uitgeknepen vinnen. Soms komt het in later tijd zo populaire drietal pootjes voor in plaats van vinnen. Opmerkelijk is in een aantal gevallen de dikke ribbel op de schouder. Bij enkele is de rand wat netter afgewerkt en is een schenklip aanwezig. Grote breedmondige kannen werden gebruikt voor het opslaan van vloeistoffen (type 4) en de kleinere als tafelgerei (type 5). Het tafelservies wordt gecomplementeerd door kleine bekertjes (type 6). De grote kannen staan op drie vinnen, de kleine hebben een vlakke (holle) bodem. Voor het bereiden van voedsel (koken van mosselen?) werden grote tei len gebruikt (type 7 en 8). Dikke lagen roet tonen aan dat ze in het open vuur werden geplaatst. Een spaarzaam aan de binnenzijde geglazuurd bakje is een uni cum. De koekpannen (type 9) zijn ondiep en hebben op één uitzondering na een holle steel. Allen zijn oxiderend gebakken en spaarzaam aan de binnenzijde geglazuurd. De meeste pannen hebben een eenvoudige verdikte rand, een enkele draagt enige versiering. Voor het 'bewaren' van het haardvuur gedurende de nacht werd de ronde vuurklok gebruikt (type 10). Qua vorm in feite een omge keerde teil met handvat en enkele luchtgaten. Voor het opvangen van druipend vet van het braadspit gebruikte men een vetvanger (type 11). Van een aantal hengselpotten tenslotte kennen we alleen de rand (type 12). Opgemerkt kan nog worden dat borden ontbreken, ze waren in deze periode nog van hout. Het geïm porteerde aardewerk betreft alleen schenk- en drinkgerei. Zogenaamd hoogver- sierde kannen zijn afkomstig uit Vlaanderen of uit de noordelijk gelegen kusts treek. Het roodbakkencle aardewerk is bedekt met een witte engobe (laagje witbakkende klei) met daaroverheen groenige loodglazuur (nr. 40); witte appli ques met gelige loodglazuur (nrs. 38; 41-43). Soms is de loodglazuur diep groen (nr. 47). Hardgebakken steengoed-kannen en dririkbekertjes zijn ingevoerd uit het Rijnland. 7

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1990 | | pagina 9