In het garagebedrijf met z'n dealerschap, moet uit hoofde daarvan al vakkennis aanwezig zijn. Twee horeca-bedrijven zullen hoop ik nog een lang leven hebben, maar de derde èn de supermarkt zijn voorlopig gesloten, 't Is een droef verhaal. Wel zijn er na de ontsluiting van het eiland wat veranderingen gekomen. Men begon met de aanleg van een park met vakantie- of zomerwoningen en daarnaast ontstonden drie campings. Inmiddels was het aantal vaste bewoners teruggelo pen, onder andere in verband met de mechanisatie in de landbouw. Om deze ontwikkeling tegen te gaan besloot het gemeentebestuur van Duiveland een impuls tot uitbreiding te creëren, door aan de dorpskern een gedeelte toe te voe gen, waar wat duurdere woningen gebouwd konden worden en daarmee in te spelen op de trek naar het platteland die begonnen was. Dit had inderdaad suc ces, maar voor de middenstand, uitgezonderd bakker en horeca, had dit weinig effect. De grotere supermarkten in Zierikzee en Nieuwerkerk trokken steeds meer klanten naar zich toe. De aanblik van het dorp is vergeleken met 1940 door al deze gebeurtenissen volslagen veranderd. Maar hoe is het met de leefbaarheid? De school krijgt steeds meer leerlingen; hopelijk zal die de aanslagen van overheidswege overleven. Er wordt gevoetbald, geschaatst en muziek gemaakt en ook de bejaardensoos handhaaft zich. En zolang "Nieuw Leven" nog zo enthousiast alle evenementen blijft begeleiden, zal het met die leefbaarheid wel loslopen. En de middenstanders? Als we ons aan de definitie in ruimere zin houden zijn we waarschijnlijk behalve de agrariërs een dorp vol middenstanders! Maar de cent is verdwenen. In Tien Jaer Aollegaertje', september 1987, schreven wij over de middenstand van Ouiverkerk: herin neringen van Ouwerkerkers, zoveel mogelijk gecontroleerd en met; feiten onderbouwd. I-Iet werd een beeld voornamelijk aan personen gebonden. Hel voorafgaande is bedoeld als een schets van de mid denstand als geheel, van zijn plaats in de dorpsgemeenschap en van de veranderingen die in een eeuw tijd plaatsvonden. Daartoe is uil allerlei materiaal een persoonlijke keuze gemaakt. Literatuur Algemene Geschiedenis der Nederlanden, deel 13 en 14, (A.G.N.) F. W. J. C. M. Smulders, K. A. Stoel en M. C. Wal kier, 100 jaar Technisch Onderwijs op Schouwen- DuivelandZierikzee, 1983. R. Reitsma, 'Het onderwijs in Zeeland in 1838' uit Archief van hel Zeeuwsch Genootschap dei- Wetenschappen, 1964. M. K. Buth, 'De menwagen op Schouwen-Duiveland' uit Kroniek van hei Land van de Zeemeermin (Schou wen-Duiveland), zesde jaargang, 1981. Zierikzeesche Nieuwsbode, 1885-1893, 1937-1940, Extra feestnummer van het Ouwerkerksch Dagblad, 6 maart 1897, (Feestkranl t.g.v. hel 25-jarig ambts jubileum van burgemeester B.G.van der Have). 10JaarH.D.S., 1927-1937, (Jubileumkrant Korfbalclub Houdt Dapper Stand), 10 Jaar Aollegaertje, Ouwerkerk. september 1987, (Jubileumuitgave Ouwerkerks Maandblad). Bronnen Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland; Archieven gemeente Ouwerkerk, notulen gemeenteraad, agenda's en notulen burgemeester en wethouders, jaarverslagen van de gemeente, bevolkingsregisters, nota betreffende Burgelijk Armbestuur, rekening 1890; Reglement voor de Vragtenaar van Ouwerkerk naar Zierikzee en Elders, 1819; Reglement door de Veerlieden van Vianen op Stavenisse bij het overbrengen van personen en goederen in acht te nemen, 1838, 1865; Archieven Hervormde Gemeente te Ouwerkerk, notulen kerkeraad, notulen kerkvoogden en notabelen, Journaal Diaconie, Kohier Hoofdelijke Omslag, rekeningen. Persoonlijke waarnemingen en mondelinge mededelingen van bewoners van Ouwerkerk. 94

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 102