Het Krcmnplein in Zierikzee. voor cle verbouwingvan pastoor Brink, met bel Mosselpoortje in bet midden en rechts de achttiende eeuwse gevels die gesloopt werden ten behoeve van de pastorie. (Foto collectie Slreekarchivariaat Scbouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Zierikzee. Het Mosselpooitje was een voor Zierikzee uniek bouwwerk met een Dordtse gevel met gotische motieven en boogjes rond de vensters en horizontale waterlijsten. Deze gevel zou verwijderd worden, omdat het Rooms-Katholieke "Liefdehuis" van de zusters Franciscanessen uitgebreid moest worden. Er waren al heftige polemieken in de Zierikzeesche Nieuwsbode verschenen naar aanleiding van die eerdere verbouwing en door deze nieuwe bouwplannen raakten de gemoederen aan allerlei kanten verhit. Diverse plannen werden door architect Smits ingediend en afgekeurd door de gemeente Zierikzee, ook Monumentenzorg was allerminst gelukkig met de ingediende plannen. Eindelijk werden er andere plannen goedgekeurd, maar er was wel flinke vertra ging in de bouwplannen gekomen. Het Mosselpoortje zou behouden blijven. Dit was de voorwaarde van de gemeente om de vergunning af te geven, dan mocht het oude liefdehuis "de Mossel" gesloopt worden. Morrend gaf de architect toe. De gevel van het Mosselpoortje moest wel gestut worden. Een en ander gebeurde zo rommelig, dat het oude geveltje wel in moest storten op 16 mei 1939, enkele maanden na de oprichting van de Vereniging Stad en Lande, die zich zeer had ingezet voor het behoud ervan. (Was dat stutten opzettelijk slecht gedaan, omdat de architect zijn zin niet kreeg? Dit werd wel gesuggereerd, maar nooit bewezen). De officiële lezing werd, dat het geveltje ingestort was door een voorbijdenderen- de vrachtwagen. Bij de afgifte van de sloopvergunning had de gemeente ver zuimd herbouw te eisen ingeval van instorten. Er kwam dus iets heel anders, veel saaier voor terug.') 98

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 106