over de hele wereld worden gevonden en wel 10 miljoen jaar of meer oud kun nen zijn. Meer nog dan vreemd aandoende botten vestigden die oude versteende haaientanden de aandacht op bij de door vissers opgehaalde zaken. Het zijn aan trekkelijke verzamelobjecten die door de leek wel als prehistorische pijlpunten worden aangezien. Dit speelde een rol bij het opvatten van fossielen verzamelen door de oprichters van Kor en Bot in 1951. Van de opgeviste voorwerpen zijn de meest recente van de tegenwoordige tijd; wij haalden eens een bot van een koe op en de heer J. Schot BWzn zei dat dat best een overblijfsel kon zijn van een dier dat tijdens de watersnoodramp van 1953 was omgekomen. Soms blijkt uit haksporen met een metalen instrument dat zo'n bot afval van een hedendaagse slagerij is. Al dit is mogelijk. De grote zuidelijke olifant Laten wij ons overzicht van de fossiele zoogdieren die wij ophalen met de ZZ 8 gaan beginnen met de olifantachtigen. Zij komen tegenwoordig niet meer in Nederland voor behalve in dierentuinen en circussen. De bekendste fossiele oli fant is de mammoet die van ruwweg 120.000 tot 20.000 jaar geleden leefde in ons land en die de twijfelachtige eer geniet als palaeontologische term te zijn doorge drongen in het spraakgebruik van politici en handelslieden, die er echter geen Fig. 1. Mammuthiis meridionalis, voorste deel van linker laatste bovenkies, Roggendam, Oosterschelde, op de kroon gezien. Gemeentemuseum Zierikzee, x 4/5. 8

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 10