registratie moest vernieuwd worden in 1968. Toen waren er statuten en een huis houdelijk reglement. Dat jaar was de contributie ƒ4,per lid per jaar; dit werd successievelijk verhoogd tot 22,in 1991. De volgende wijziging was nodig in 1978, vanwege de invoering van het Nieuw Burgerlijk Wetboek; de doelstelling werd uitgebreid met: het bevorderen van de kennis van Schouwen-Duiveland en de bestudering van de levensomstandigheden, gewoonten en gebruiken van de mensen die dit gebied bewonen en bewoond hebben. Na de oprichting vormen de leden een zeer belangrijk gegeven. Er traden gelijk met de oprichting 45 mensen toe als lid. Aan het eind van dat eerste jaar waren er 83 leden. Dit aantal zakte iets door overlijden en royement wegens wanbetaling gedurende de oorlog tot 75 leden eind 1943. Na de Tweede Wereldoorlog besloot men de Vereniging nieuw leven in te blazen, overeenkomstig de wens van de leden. Er verschenen enkele wervende artikelen in de Zierikzeesche Nieuwsbode en er werd met nieuwe activiteiten begonnen. Door de oorlog was er ontzettend veel beschadigd. Vele mensen wilden actief helpen met herstel en wederopbouw. Men zag hiertoe reële mogelijkheden bij Stad en Lande. Daarom traden vele nieu we leden tot de Vereniging toe, zodat het ledenaantal fors steeg tot 280 in 1946. Dat jaar werd begonnen met een serie publicaties over het culturele erfgoed op Schouwen-Duiveland, de "Zandloperreeks". Enkele oprichten clie vanaf het begin deel uitmaakten van het bestuur, van links naar rechts: voorzitter Dr. J.J. Westendoip Boermct, secretaris P. van Beveren en Dn.J. Stevense. (Collectie J.C. van Beveren). In de volgende jaren waren er geringe schommelingen door overlijden en een beperkt aantal nieuwe aanmeldingen, maar het ledenaantal bleef vrij stabiel, iets beneden de 300 leden. Dit veranderde pas na 1970, toen kwam het ledental boven de 300, op 301 per 31 december 1970. 102

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 110