een geboren en getogen Zierikzeeënaar, die veel van geschiedenis wist. Hij kon leiding geven en organiseren, dat had hij getoond als één van de directeuren van de Zeelandia. Eigenlijk leek hij dus een hele geschikte kandidaat voor voorzitter van Stad en Lande. Maar... hij was ook voorzitter van de woningbouwvereniging "Beter Wonen", die zich nu niet bepaald beweegt op het gebied van het oude ste delijk schoon.6) Over dit bezwaar werd echter heengestapt en afgesproken werd, dat twee bestuursleden hem zouden benaderen. Op voorstel van archivaris Keikes werd overeengekomen ook een capabele vrouw op te nemen in het bestuur (voor het eerst). De naam van mevrouw J.C. Reitsma-d'Ancona werd genoemd. Men zag toch wel tegen die vergadering op. gelukkig hoefde het pas over een half jaar.... Braber uit Dreischor zou tot de verkiezingen volgend voorjaar waarne mend voorzitter zijn. Op de algemene ledenvergadering van 29 oktober werd de overleden voorzitter herdacht door de Vereniging. In de bestuursvergadering van 26 januari werd bekend gemaakt, dat de beide kandidaten accoord gingen met hun kandidatuur voor het bestuur. Artikel 5 uit het huishoudelijk reglement werd ook afgedrukt op de uitnodiging:" In herinnering wordt gebracht, dat elk vijftal leden bevoegd is tegencandidaten te stellen en wel schriftelijk, vóór of uiterlijk op 21 maart a.s. Mocht tot het stellen van een of meer tegencandidaten worden overgegaan tijdens de vergadering van 26 maart a.s., dan moet zodanige candidaat (en) worden gesteund door op zijn minst tien ter vergadering aanwezige leden (art. 5 van het Huishoudelijk Reglement der Vereniging".7) Na het huishoudelijke gedeelte stond een lezing op het programma. Dr. P. Stuart van het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden zou deze verzorgen, over de recente vondsten van Nehalennia-altaren in de Oosterschelde. Tegenkandidaten werden er voor de vergadering niet gesteld, dus het bestuur kon gerust wezen, blijkbaar waren de leden het toch wel eens met de kandidaten. De realiteit bleek echter heel anders: Vele leden bleken het juist volstrekt niet eens met de beoogde voorzitter van Stad en Lande, de heer J. Coumou! De verga dering werd zeer tumultueus in de ogen van hel anders zo rustige gezelschap: de Godskamertjes aan de Hofferstraat werden in herinnering gebracht; Stad en Lande had zich sterk gemaakt voor het behoud van deze kleine, oude gildehuisjes uit 1437, maar "Beter Wonen", onder leiding van Coumou had ze laten afbreken voor "Plan Buijse"; de kille sanering, dus afbraak van andere panden werd genoemd, de dreigende vernietiging van het historische stratenpatroon in het Havenkwartier; men stelde dat "Beter Wonen" voor haar woningtoewijzing afhankelijk was van de afbraak van de binnenstad van Zierikzee. Er werden door die vereniging slechts saaie, eenvormige nieuwbouwwoningen gezet, zonder versiering of iets eigens. Coumou werd dan wel de "bouwheer" van Schouwen-Duiveland genoemd, de meerderheid van de leden van Stad en Lande vond hem niet passen binnen het bestuur van de Vereniging. Het bestuur trok echter de kandidatuur niet in en liet stemmen. De meeste stembiljetten waren blanco! Over deze uitslag en over het negeren van de meerderheid van de vergadering beraadde het bestuur zich enkele dagen later; cle gang van zaken werd betreurd en werd aanleiding voor het hele bestuur om af te treden.Een nieuwe algemene ledenvergadering werd uitgeschreven voor 13 mei. Ook vanuit de leden werd hier door woordvoerder A.S.M. Braat op aangedrongen. Het bestuur gaf aan, wie zich herkiesbaar stelden en vermeldde ook artikel 5 en 6 105

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 113