een telefoon van de Konink verom. Dat de meester dat ook te lezen ieng, begriep je. De schoolkinders waere ook nog nae de burgemeester egae, om 'Urn te bedanken; noe die man eit 't wè verdiend, wan ie ao er veel voor over. 's Middags goeng den optogt nae Oosseland; 't was aorig: 2 vlaggedraegers vooruut, dan 15 jongens te paerde en dan 6 groen gemaekte waegens. Op den eesten wae- ren mensen meê schrepels, sekels enz., dat was de landbouw; op de tweede wae- gen aolles van de meeë"; op den derden de ambachten en op de drie aore waere knipsters9, groenders10 en schoolkinders, kiek 'k'ao er klucht van zoo aorig11. Toen nae Oosseland, dae stoenge ze op ons te wachten. M'n gienge toen de Konink12 inaele, die van Nieuwekerke kwam, mer joengen! joengen! da' was een reke1-1 aolles bie mekaore. Dominee Siemense1'1, dien goeien ouwen man, stoeng mer mee z'n steekje te zwoaien en te groeten. De schoolkinders van Oosseland goenge noe nae de burgemeester mee d'r meesters en de optogt mee de Konink voorop nae Oosseland verom. Dae deur de Kerkstraete, onder de mooie poorte deur achter om de kerke en zoo't durp nut nae de burgemeester mit 'eel dien stoet. De meester van Sterjalland 'ieuw toen nog 'n 'anspraeke'\ om den burge meester te bedanken en d'r op te wiezen, da we feest mogte viere, wan' cla' m'n zoo lank vreê ao; ie sprak nog al 'eel wat, mer veel zulle 't nie verstaen de bur gemeester bedankte voor de eere van 't bezoek, en ie 'oopte, da we varder ple zierig zouwe wezen, mer ordelik; da' 'ebbe ze verstae wan 't was ordelik 's aevunds zoowel op Oosseland as op Sterjalland. Toen nae Sterjalland; da' de mensen dae stoenge te kieken nae zoo'n stoet, da' kun je dienke. Wè 10 waegens, 50 paeren en 'k weet nie 'oeveè mensen, 't was aorig. Dae bleve de Oosselanders nog 'n bitje, toen brogte wilder ze 'n endje vort en giengen toen den optogt bedanken, 's Aevunds deeën we 't nog eens dunne tjes over om plezier te maeken, dat kun-je begriepe, mer aolles goeng ordelik 'oor. 'k Doch zoo bie m'n eige: da' za' 'k is an Meneer van de Zierikzeesche Nieuwsbode schrieve, mer ie mo' niet' nae de fouten kieke, wan' 'k bin mer 'n errebeier, mer 't was toch zoo mooi, en zoo aorig en zoo plezierig dat, 'oe 'k er in 't eeste ook tegen opzag om 't te doen, 'k niet laete kon om te schrieve. Mer noe 'ouw ik op, wan' anders ging eel je krante nog vol, Meneer den Uutgever. Uw Dienaer, PIET Noten 1. Burgemeester: Aclriactn van der I-lave, geboren te Ouwerkerk. 27 september 1825, overleden te Oosterland, 1 september 1895, landboinver. Van 1 september 1853 tot zijn overlijden burgemeester van Oosterland en Sirjansland. 2. Wal betreft de spelling van hel zelfstandig naamwoord jongen" is Piet niet consequent. Hij schrijft jonges, jongens, jongeis en joenger. 3. Aorig: aardiglief. mooi. 4. Groenen: het met groene takken en meien opsieren van stralen en huizen. 5Ook bij hel gebruik van de verleden tijdsvorm van de werkwoorden "gaan" en "staan is Piet niet consequent. "M'n gienge"; 'de optogt goeng "ds. Siemense stoeng" en "eel de krantegieng vol 6. De meester: Batholomeus Brëas, geboren te Wissekerke, 20 april 1847, overleden te Sirjansland, 24 mei 1899. Hij werd bij raadsbesluit van 13 oktober 1877 benoemd lot hoofdonderwijzer tegen een jaarwedde van f 700,-. Hij vestigde zich op 14 november 1877 te Sirjansland, komende uit Werkendam. 118

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 126