7. Telefoon: telegram. 8. Meeë: meekrap. 9- Knipslers: vrouwen en meisjes die papieren rozen hadden geknipt voor de versiering van het dorp en de praalwagens. 10. Groenden: zie noot: j. 11. Kiek 'k ao er klucht van zoo aorig.: Ik werd er vrolijk van, zo mooi. 12. Hier is sprake van een namaakkoning. 13 Reke: rij. 14. Dominee Siemense: Ds. Pi-eter Siemense (1817-1897), predikant te Qosterland. Hij diende, de Christelijke Gereformeerde gemeente te Oosterland van 11 november 1858 tol aan zijn dood. Ds. Siemense was een eenvoudig en geliefd predikant. In 1859, toen Willem III Scbouiven-Duiveland bezocht, stond ds. Siemense eveneens langs de weg, samen met zijn catechisanten. Bij hel passeren van de stoet zongen zij de koning de zegenbede uil psalm 139 toe. Het gevolg was dat de stoet stop te en ds. Siemense bij de. koning ontboden werd. 15- Anspraeke: toespraak, met hel oogmerk de toehoorder tol iels op te wekken ofte bewegen. Stoffel Bieze en Jilles Krukel "Correspondentie", onder deze titel werd in de krant van donderdag 23 oktober 1890 de volgende aankondiging opgenomen: Een paar landbouwers uit dil eiland- hebben ons meegedeeld, dat zij voornemens zijn in den aanstaanden winter volgens oude gewoonte bij elkaar te komen "stop pen", en dan te bespreken den landbouw en de landbouwers van voorheen en thans. Zij hebben ons gevraagd- deze gesprekken in den Nieuwsbode op te nemen. Gaarne hebben wij dil toegestaan en wij geloven ook vele abort né's daarmede geen ondienst te zullen doen. Het eerste gesprek zal in ons No. van Zaterdag worden opgenomen. De Directeur-Uitgever J. Waale. in de Nieuwsbode van zaterdag 25 oktober 1890 vinden we de eerste van een serie van minstens honderd afleveringen, die gedurende twaalf jaar onder de titel "SAI- MRNSPRAJKE 1USSCHEN STOFFEL BIEZE EN JILLES KRUKEL zijn verschenen. Inderdaad bepalen de eerste gesprekken zich, zoals aangekondigd, bij de land- homo, de landbouwers en alles wat daarmee samenhangt. Al spoedig, reeds na enkele afleveringen, begeven zij zich op andere terreinen, o.a. de politiek, zowel plaatselijk als landelijk. In aflevering 4 van zaterdag 24 januari blijkt Haamstede de woonplaats van Stoffel en Jilles te zijn. Verschijnen de samenspraken de eerste jaren maandelijks, geleidelijk aan worden de tussenpozen groter. Als excuus hiervoor laat- de auteur Jilles naar Zierikzee ver huizen. Als gevolg van de slechte verbindingen op het eiland is het niet meer moge lijk elkaar maandelijks te ontmoeten. Donderdag 25 december 1902 verschijnt de honderdste aflevering. Wie de auteur van Saimenspraiken is geweest, is momenteel nog niet achterhaald. Het zou de directeur-uitgever dhr. J. Waale geweest kunnen zijn. In aflevering VIII d.d. zaterdag 6 juni 1891 wordt uitvoerig gesproken over de komende verkiezing van de leden van de Tweede Kamer op dinsdag 9 juni 1891- De kamerleden werden gekozen volgens het kiesdistrictenstelsel. Schouwen 119

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 127