Duiveland vormde samen mei Goeree-Overflakkee het hoofdkiesdistrict Zienkzee, dat één van de honderd kamerleden leverde. Stoffel vraagt Jilles om een stemad vies. Hij heeft kennelijk problemen met de manier waarop hij bij de vorige verkie zing zijn stem heeft uitgebracht. Jilles heeft een duidelijke politieke voorkeur. Hij adviseert Stoffel zijn slem uit. te brengen op de liberaal J.J. van Kerkwijk. bigezonden stukken Saimenspraike tusschen Stoffel Bieze en Jilles Krukel VIII Stoffel. Goeije morge buurt! Noe kom ik is gouw nair je toe om over polletiek te praiten, dair ek nog nooit an edai en porjeu' dair ek op eens de geest ekrege om oak an te beginnen. Jilles. Je wilt toch geen lid van de 2de kaimer worre of menister wel? Stoffel. Nee Jilles, die gekheid zou ik niet gairn in nrn oor aile, want dair zou ik niet passé, ik komme enkel en alleenig om over die zaike te te praiten. Je mot nrn is raid geve oe of dat op 9 juni in 't val egote mot worre in wie of m'n motte stemme voor 'n lid van de 2de kaimer. Ik oorde dat het blange niet eender is wie je stemt. De vorige keer kwam Simon- bie m'n, en die zeide: Jongen, Stoffel, wil ik je briefje mar invulle, dan bin je zeker dat je 'n brave man zult stemmen. Jilles. In wat dee je toe? Draoide je die vijnt niet uut de deure? Stoffel, Uut de deure draoie, Jilles, dat aod ik niet gairu edai, m'n goeije man as je Simon is oare bidden ao over land en volk, in over de stembusse in over de libe rale briefjes dat die onleesbair mochte worre, kiek man, m'n air rees d'r van over- ende, in ik weet zeker dat je oak net edai zou as ik, je briefje in laite vuile. Jilles. Lait je noe je briefje weer invulle deur die braove Sieme? Stoffel. Dair kwam ik juust is over praite, ik geloave dat ik de vorige keer dom eweest en leelik bie de neuze nome bin, want ik oarde dat op slot van de reke- ninge aol die vrome mensen vergete om voor onze stoffelikke belangen goed te zurgen doch die van der eige zichzelvers in van der neefjes in nichtjes ze niet vergete. Jilles. Ho! ho! Stoffel wat slai je noe toch deur, zoo ek je nog nooit oord. ik gelo ave dat je de geest ekrege eit, dat is zeker nog 'n overschotje van de pienkster dat mit et slechte weer achterwege bleve is? Stoffel, Nee buurt ik bin mar wat werm eworre omdat ik 'r niet tegen kan as m'n onrechtvairdig beandelt worre. Ik oare zegge dat die braove mensen ons boeren leelik benaideeld mit de belastinge op de suuker in dat alleenig omdat ze zeis possie' in de Oost, je begriept, ze dochte wel et emde is naider dan de rok. Jilles. Noe bin :k toch blie dat je oagen is opegai, eije oak oor zegge wat den libe ralen Van Kerkwiek' dair voor edain eit? Stoffel. Dair ek weinig van oort en dat kwam zeker omdat de meeste van de anti liberale partie ware, dat wie m'n laiter ezeit. Jilles. Noe Stoffel as de anti-liberale zeis bekenne dat eur partie niet in den aik andeld dan begriep je wel dat 'r 'n zwair luchtje an is, das wair oak want as Kerkwiek z'n eige zoo goed niet ouwen ao dan zou er nog wel meer ebeurd weze. - Die man eit voor onze eilanden altied druk ewerkt, mar je begriept, ie eit oak mar eene stemme op de onderd, in noe mot je weten dat de 99 niet wonder veel op mit onze eilanden, wel om wat te botten mar niet om te pooten5. 120

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 128