Jilles. Ja Stoffel, meneer Ate zeit, dat ie vooral de kiezers anspoorde om overal 'n liberalen te kiezen, dan zal de spoorwaigen gauw van Zurkzee uutrie. Ja, die meneer eit oak nog ezeit, dat m'n dan waarschienlik onbelaste suuker, zeepe en zout zulle kriege, in dat de rieke lui dan 'n bitje meer zulle motte betaile voor de erme zielen. Stoffel. Noe weet ik beter as de vorige keer wie ik stemme mot. Ik oope, dat geen mens buuten joe weet, dat de vorige keer mien briefje zoo verkeerd eweest eit. Jilles. Ja, dair eit die meneer Smeenge het oak nog over aod, dat de anti-liberalen de vorige verkiezinge zoo elogen om de liberalen d'r onder te kriegen, ie zei oak nog dat de heer Schaipman" (dat is die van de twee borrels, 'n rejaale vint) laiter dat verweeten is, in dat die dairop antwoordde: Noe ja, in de verkiezingsdai- gen doet ieder zoa iets dat niet in den aik is. Stoffel, Ik bin blie da'k is an ekomme bin, noe gai'k nair uus in direct m'n briefje invulle mit den naim van J.J. VAN KERKWIJK. Jilles. In as Simon noe komt. Stoffel. Dat oop ik niet, want dan was ik in stait om de vijnt met z'n oore an de muure te spiekeren in te laiten bidden tot de spieker vrot was. Noe Jilles, bedankje oor. Gegroet! In aflevering IX van zaterdag 4 juli maken Stoffel en Jilles melding van een libera le overwinning. Het coalitiekabinet van Anti-Revolutionairen en Rooms- Katholieken onder leiding van baron Mackay werd opgevolgd door het liberale kabinet Van Tienhoven-Tale van Poortvliet. Stoff el en Jilles spreken de hoop uit dat de liberalen "zulle toone dat ze kunne regeere". Ha bestudering van de "Saimenspraikenvan Stoffel en Jilles lijkt de conclusie gerechtvaardigd dat de auteur de streektaal zelf niet volledig beheerste of zich onvoldoende heeft- bezig gehouden met een zo correct mogelijke weergave van de streektaal. Teveel woorden, zoals liberale', meeste'maar', 'wel', 'voor' enz. welke normaal in de streektaal worden uitgesproken als 'lieberaole', 'mééste', 'mei' of 'mar', 'wè', 'vó' of vööenz. worden in het Nederlands geschreven. Wat verder opvalt is het gebruik, van de tweeklank 'ai' in b.v. 'saimenspraik' of 'clair. Noten 1. Pot jeu, papen, parjabel: u itdrukking van verbazing of verwondering. 2. Simon: Hiermee wordt vermoedelijk bedoeld: Simon Bonman, geboren ie Noordwelle, 28 november 1813, overleden te Haamstede, 20 maart 1908. Hij was vanaf 1856 ouderling van de Christelijke Gereformeerde gemeente te Haamstede (vanaf 1892 Gereformeerde Kerk). Het ligt voor de hand te vermoeden dat Stoffel bel gebed door Bonman beeft horen uitspreken tijdens een politieke vergade ring van de Anti-Revolutionairen. 3Possie: possessie: landbezit, in bet bijzonder van oveizees gebied. 4. Van Kerkwiek: Jacob Jan van Kerkwijk, geboren te Ouddorp '19 december 1830, overleden te 's- Gravenhage 12 mei 1901, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal van maart 1863 tol mei 1.901. Hij behoorde tot de liberalen. Van Kerkwijk studeerde aan de Koninklijke Akademie te Delft, waar hij in 1852 het diploma voor civiel ingenieur behaalde. Kort na, zijn afstuderen kwam hij in dienst bij de Anlwerpen- RoUerdamsche Spoorwegmij. Per 1 september 1885 trad bij in dienst bij de Rijkstelegraaf te 's- Gravenhage. In 1866 werd hij benoemd tot ingenieur bij genoemde dienst. In 1869 werd op aan dringen van Van Kerkwijk de administratie van de Rijkstelegraaf van Binnenlandse Zaken naar Financiën overgebracht, hetgeen een groot financieel voordeel tengevolge had. Van Kerkwijk begon zijn politieke loopbaan in 1861 als lid van de Haagse gemeenteraad. In maart 1863 werd hij a/s opvolger van S.J-I. Anemaet lol lid van de Tweede Kamer der Stalen-

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 131