Generaal gekozen voor het hoofdkiesdistrict Zierikzee (Goeree-Overflakkee en Schouwen- Duivelancl). Mr. Daniël van Eek, liberaal afgevaardigde voor Zeeland, schrijft in zijn "Politieke Herinnering" hierover het volgende: Van Van Kerkwijk kan niet gezegd worden dat hij zijn best niet deed om vooruit te komen. Toen Anemaet aftrad, zocht bij hem te vervangendeed zich door zijn orthodoxe familie op Goeree-Overflakkee aanbevelen als orthodox en door de Zierikzeesche Nieuwsbode, een schendblaadje, als liberaal in Scbouwen-Duiveland. De deftige lui in Zeeland waren tegen hem. De mindere klassen, bewerkt door de Zierikzeesche Nieuwsbode, waarin men zegt dat hij aandelen genomen had, voor hem. Vele malen heeft hij zich sterk gemaakt voor zijn eigen kiesdistrict en zijn invloed ten dienste daarvan aangewend. Een vaste verbinding tussen Scbouwen-Duiveland en de vaste wal was één van zijn politieke stokpaardjes. Op 28 april 1897 kwam, mede door zijn toedoen, de wel tot subsi diëring van de Rotterdamsche Tramweg Mij. lot aanleg van stoomtramlijnen op de Zuidhollandse en Zeeuwse eilanden tol stand. Enige jaren letter, op 27 april 1900, werd de tramlijn Zijpe- Zierikzee-Brou weishaven feestelijk in gebruik genomen. Ook. bet behoud van de arrondissements rechtbank te Zierikzee was één van zijn wapenfeiten. Door zijn toedoen werd het voorstel lot opheffing met 58 tegen 10 stemmen verworpen. In breder verband heeft hij zeer geijverd voor de herverdeling van de belastingdruk.. Ter ere van zijn zeventigste verjaardag op 19 december 1900 ontving Van Kerkwijk een feestalbum met bijbehorende gouden medaille, aangeboden door vele honderden inwoners van Scbouwen-Duiveland als bewijs van waardering voor de uitnemende wijze waarop bij van 1863 of de hem toevertrouwde belangen van het hoofdkiesdistrict Zierikzee had behartigd. Deze bevinden zich in het Stadhuis-museum te Zierikzee. De uitspraak van Van Kerkwijk tot de eerdergenoemde mr. Van Eek: "Ik. verdien meer dan de advocaten van de grootste praktijk in Den Haagloont een andere zijde van Van Kerkwijk. Hel bleek dat Van Kerkwijk van ambtenaren en boden van het departement van Binnenlandse Zaken wist te vernemen welke belangen aannemers en concessionarissen bij bet departement hadden. Hij wist zich dan bij ben in te dringen en hun belangen, welke meestal grote bedragen beliepen, te behartigen. Op deze wijze kon hij veel geld ver-dienen. Uit hel voorgaande kan worden vastgesteld dal bet vertrouwen van Jilles in de heer Van Kerkwijk gerechtvaardigd is geweest, hoewel volgens de opmerkingen van Van Eek over Van Kerkwijk blijkt dal ook aan hem '"n zwair luchtjekon zitten. 5. Botten: rooien van veldvruchten (aardappelen, bieten enz.). Booten: planten van veldvruchten. Bedoeld wordt: wel om te ontvangen, maar niet om te investe ren. 6. Spoor- en bootverbindingen waren aan hel eind van de negentiende eeuw zeer actuele zaken. Regelmatig werden vanuit de eilandelijke gemeenschap verzoeken gericht tot de landelijke en pro vinciale overheid tot uitbreiding en verbetering van de verbindingen van het eiland met de vaste wal. In maart 1891 gaf de Zeeuwse Spoorboot Mij., nadat provinciale subsidie was toegezegdopdracht tot de bouw van een tweede boot voor bet veer Zierikzee - Katsche Veer - Kortgene. Op 1 maart 1892 werd de proefvaart gehouden. 7. Meneer Eemskerke: Mr. Ih. Heemskerk, geboren te Amsterdam 20 juli 1852. overleden te Utrecht, 12 juni 1932. Sinds 1888 lid van de Tweede Kamer. Hij behoorde tot cle Anti-Revolutionairen. Ixrter werd hij ondermeer minister van Binnenlandse Zaken en Justitie. 8. Meneer Ate: Ate is waarschijnlijk de voornaam van een goede bekende van Stojfel en Jilles. Meneer is mogelijk schertsend bedoeld. 9Smeenge: H. Smeenge, liberaal lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor bet hoofdkies- district Assen. 10. Meester Mulder: David Mulder, geboren te Zierikzee 16 augustus 1849, overleden te Zierikzee 31 maart 1934, van 1881 lot 1920 hoofdonderwijzer aan de Christelijke School te Zierikzee, toen. nog gevestigd naast de Gasthuiskerk. ("De Beuze"). Mulder was een prominent lid van de Anti- Revolutionaire partij en trad regelmatig in debat met tegenstanders tijdens openbare politieke bij eenkomsten. 11. Schaipman: Dr. H.J.A. Schaapman, Rooms-katholiek lid van de Tweede Kamer voor het hoofdkies district Breder-, talentvol afgevaardigde van de democratisch gezinde richting; eerste Rooms-katho- lieke geestelijke die in de volksvertegenwoordiging zitting kreeg. 124

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 132