vrouwe wilde mee, mar ik aelde dat deurtje ope en ik zei nee vrouwe, ier voel ik nattigheit. Noe dat was afgeloape en toe gienge wullie aolemaele naer Verfer en toe was der wat ruumte gekomme. Wullie gonge zitte en toe gienge we op onze stoelen naer Itali. Mar da's oak een mooije reize; watte mooije plekken, watte ber gen, watte huuzen en dan die spiewende berg, die noe in de ruste was. Ik en men vrouwe stonde wat te kieken van dat Vattekan ('t is Vaticaan zie de meester, want 't is der alles behalve vet, daar woont de Paus) mar ik de Paus nie ezie, veel minder esproke. Mar kiek, kiek 't was oalles prachtig mooi en wairlik 't is niet te verwonderen dat dat Pajorama zoo veel eit te doen. Toe 'k weg gieng, toe zij die meneer! Nu Stoffel nu gaan we de Rijn op, hoor. Noe, ik zegge dair wordt et goed weêr voor en Riensche wien, claer 011 ik en men vrouwe wel van, maar willie menschen zie ze niet dikkels. De meneer lachtte en zei: "ik zie je nog wel eens", maar dat ek noe nog nie beloofd, mar je kant nog niet wete, meneer, want 't is net as mit de poesjes, as ze eenmaal de smaeke beet ebbe, kunne ze der nie afbluuve. Noe, meneer! de groetenisse; as ik in de stad komine, brieng ik wat vleugeleitjes voor je meê oar! STOFFEL. Bij het. lezen van de ingezonden stukken van Stoffel komt men tot. de conclusie dat ook hij moeite heeft met een consequente spelling. Mogelijk heeft ook het zetduivel- tje een rol gespeeld. Bijvoorbeeld verkoapen en kaopenwillie en wulliegae en gai; daer en dair; waer en wairlik. Noten 1. Het panorama was een cirkelvormig kabinet waarin een aantal stereokijkers waren gemonteerd. De stereokijker kan gezien worden als de voorloper van de tegenwoordig nog steeds populaire 'viewmaster'. Door middel van een stereokijker wordt de illusie van dieptewaarneming gecreëerd doordat twee, qua standpunt van elkaar verschillende, foto's samenvallen. 2. Verfer: Verwetbodewijk Isodorus, geboren 5 juli '1845 te Sneek, overleden 17 februari 1912 te Zierikzee. Eigenaar van de sociëteit "Ons Genoegen" te Zierikzee, Poslstraal C108 (thans nr. 11). 3. Bordier: Boudiet; Hendrikus Cornells, geboren 20 oktober 1840 te Zierikzee, overleden 24 januari 1894 te Zierikzee. Eigenaar van de sociëteit Concordiate ZierikzeeAppelmarkt B 2 (thans nr. 13)- 4. Waarschijnlijk zaten zij op de eerste verdieping of hel kleine (eerste) dakterras van "Concordia". Kees en Gerrit In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 18 juli 1891 verscheen het volgende ingezon den stuk naar aanleiding van het redactioneel verslag van een vergadering van de Liberale kiesvereniging, gehouden op 8 juli 1891 en de op 21 juli 1891 te houden gemeenteraadsverkiezing. Tijdens deze vergadering was gebleken dat er verschil van mening was over de kandidaatstelling van twee vooraanstaande liberalen. De schrijver van het ingezonden stuk had daar zo zijn eigen visie op: Een afgeluisterd gesprek in het Achterommetje1, tusschen KEES en GERRIT, naar aanleiding van de aanstaande Verkiezing2 voor leden in den Gemeenteraad. Kees. Wel Gerrit, ei jie 't oak eleeze in de Nieuwsbode, dat ze 't air op die Lieberoale Kiesvereeniginge nie zeens bin geweest; ze zitte daer anders zoa een- 127

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 135