Gerrit. Laet dat mar an de Nieuwsbode over; die za wel enkelde naemen noeme, in die joe dan den besten toeliekent, die stem je; dat zak oak doe; jeit ommers wel een stembriefje ekrege? Zierikzee. Gezicht op de scheidsmuur van het eerste gedeelte van de demping van de Oude Haven. ca. 1890. (Collectie Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Ph ilipsla nd. Zierikzee.) Kees. Jawel; men wuuf begreep al nie, net zo min als ik, wat of dat beteikent, da'k men nommer most ontouwe. Gerrit. Dat begreep ik in ;t eeste oak nie, mar onderlest toe 'k bie Buuze in de wienkel was, die zei men: och Gerrit nieuwe eeren, nieuwe wetten: jeit in kort ekrege 'n nieuwe Burgemeester, ;n nieuwe Secretoaris, nieuwe Ambtenaers op Statuus, in ik weet al nie wat; oal 't ouwe gaet verbie, in je mot je ma kontenteere10 mit de kost, die ze je opscheppe, al is et mar een erfenisse; mar 't is 'n kleintje, je mot dat nommertje noe mar ontouwe, in dat zei je dan an de Burgmeester as je je briefje in de busse steekt. Kees. Mar das waer oak, noe bin der nog twee jonkeers, die af motte tree, in die men in 't gèèl nog nier besproken wat dienkt je daervan? Genït. Jonkeers, oe ist noe mit je? meneeren, mèèn je; joa, die binne bovenst; dae mankeert niks an; afein, je weet er noe oales van; wel te rusten Kees! Noten 1. Achterommetje: Sint Domusst raat 2. De verkiezing werd op dinsdag 21 juli 1891 gehouden. 3Koaie: kade, bedoeld wordt de Nieuwe Haven. 130

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 138