4. Dwarskieker: spion-; verklikker. Hiermee wordt bedoeld jhr. Adrianus Cornells Röell, geboren 8 augustus 1852 te Tbolen, overleden 1 december 1900 te Zierikzeebetaalmeester, ontvanger der registratie, liberaal, lid van de gemeenteraad van Zierikzee van 1890-1893- 5. Met de antteliberoal wordt bedoeld jhr. ir. Cornells Charles Theophilus Six, geboren te Utrecht 20 maart 1854, overleden te 's-Gravenhage 22 januari 1944ingenieur bij de Provinciale Waterstaat te Zierikzee van 1 januari 1882 lot januari 1892, lid van de gemeenteraad van Zierikzee van 1886 - '1891, intendant van het Koninklijk paleis te Amsterdam, kamerheer in buitengewone dienst van Kon. Wilhelmma. Hij had het lidmaatschap van de Liberale Kiesvereniging opgezegd. 6. Amstokoat: zie noot. 5. 7. Dat èèrtje dat nogal is op de kittink spriengt: Mr. Abraham Jacobus Fredenk Fokker, geboren te Zierikzee 5 augustus 1857, overleden te Zierikzee 6 maart 1929, advocaat en procureur, vanaf 1910 ambachtsheer van Rengerskerke, Zuidland en Craijenstein (bij Sliedrecht), liberaal, lid van de gemeenteraad van Zierikzee en later wethouder, vooizitter van het bestuur der Visserijen op de Schelde en Zeeuwse stromen, voorzitter van het Waterschap Schouwen, burgemeester van Zierikzee van 1916 -1926, lid van de Eerste Kamer. Mr. Fokker had er tijdens de vergadering van de Liberale Kiesvereniging voor gepleit dat de kwali teiten van gemeenteraadsleden openlijk besproken dienden te worden: "In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag ivorden de gemeenteraadsleden in openbare vergaderingen openlijk besproken en van alle kanten bekeken, nadat, men ze bij den kop heeft gepakt, waarom bier dan niet hetzelfde gedaan?" 8. Den ArsitektMatthieu Couvee, geboren 25 april 1825 te Leiden, overleden 15 januari 1914 te Zierikzee, gemeentebouwmeester, ontwetper van het bestek tol demping van de Oude Haven tot en met het Kraanplein. 9. Op 21 oktober 1890 besloot de gemeenteraad van Zierikzee de Oude Haven tot en met het Kraanplein te dempen. Raadslid Fokker protesteerde tegen bet feit dal demping van de Oude Haven niet in de begroting was opgenomen. De kwaliteit van de kademuren en de afsluitmuur van de eerste demping ter hoogte van de muziektent was zo slecht dat gevaar voor instorting niet denkbeeldig was. De kosten voor herstel van de muren werden op f41.000,- geraamd, terwijl demping circa f 30.000,- zou kosten. Bij demping vervielen tevens de jaarlijkse kosten van onderhoud. De gemeentebouwmeester kreeg opdracht het bestek te maken. Op maandag 9 maan 1.891 vond de openbare aanbesteding plaats. Het werk werd voor een bedrag van f 31-460,- aan de fa. W.H. Smets te 1-lardinxveld gegund. Gedurende de uitvoering deden zich verschillende problemen voor, waardoor de kosten hoger dreigden te worden. De gemeente hield de aannemer voor dal de extra kosten voor zijn rekening kwamen. 10. Kontenteere: tevreden zijn, genoegen nemen met. Na bet lezen en bestuderen van de voorgaande streektaalschrijvers kan men con stateren dat ze op verschillende punten overeenkomen, en verschillen. Een consequente spelling blijkt voor de meeste van hen een probleem te vormen, hetgeen inherent is aan het weergeven van spreektaal. Op grond van hun onderwerpskeuze kunnen ze worden onderverdeeld in een tweetal categorieën. In de eerste categorie vallen Piet. van Sterjalland en Stoffel. Zij benutten de rubriek "ingezonden stukken om te schrijven over de plezierige en feestelijke kanten van het. leven. Het zijn alledaagse observaties, die juist doordat ze in de streektaal geschreven zijn een duidelijk beeld oproepen van het leven op Schouwen Duiveland van een eeuw geleden. Een duidelijk andere categorie vormen de "Saimenspraiken van Stoffel Bieze en Jilles Krukel". In deze stukken worden maatschappelijke en politieke zaken onder de aandacht gebracht. Niet zelden wordt er een. duidelijk politiek standpunt gepro pageerd, geheel in de lijn van de redactie van het blad. Het lijkt, niet vergezocht om te veronderstellen dat de auteur van de "saimenspraiken de streektaal gebruikte 131

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 139