5800 nobelen. Ende op den Xsten dach van september anno LXXIII was die asys geset op 15 stuvers tvat ende 6 gr. van calyote20'. Ende den ghemeenen roep was omme dat nyeuwe recht, twelke dat zeer quaet was hoewel dat dat nochtans van grote noode was ghemaerct dat groete gebreck van yusstycien om dat te rmeede- ryeren2"3 dat voers. staet. Soe hebben zy groete costen ghedaen. Maer hadden de voers. personen dit wel over ghemarct, zy soudent met beter manyeren hebben moeghen doen. Want doe zy clesen weech ghyngen mochten zy wel dencken dat ander luyden dat na doen souden. Ende hadden zy eenen anderen weech ghe- gaen, dat is hadden zy hartoge Karle selve binnen der stede van Zierixee ghe- brocht, daer en hadde nyet anghelegen wattet gecost hadde want die prevelegye hadden daermede onderhouden gebleven. Ende nu en is daer nymmer meer ende an ten zy dat ment weder opt oude brengen mochte. Want men wint altos lyen200 die wylle hebben willen daer die stede mee comt tot grootten costen, dat zeer te beclagen is. [f. 117] [1509J Item int. jaer XVIX was een groete vloet op Cosmos ende Dameyaens avent207, die groete csade dede in die soutkeeten gyent in Stavennysse ende Moe^ger hyl. [15HJ Item int jaer XV elve was een die meeste vloet daes na synte Lucyendach die was synt die qua Palme sondach208, dat daer due in gynge veel coerne lande, daer grote scade ghescyede2"9. [1516] Item int jaer XV XVI op den tweeden Koorsdach was een die meeste vloet die yeman belevede. Due gync in den oestmoer op Tylle ende synte Onccomemere polder, Steenbarghe ende Buerch ambocht210. [15302"] Den Ven in november zoe was de meeste vloet die oyt was, dat was anno XV XXXIX. Doeen ginghen vele dyversse polders in Scowen, Walgeren, Duvelant, Zut Bevelant, Borssele, Nort Bevelant ende vorts heel Zeelant sonder2'2 Wolfaert dicke ende Diysser, Sonemair ende Dierixlant213. Dat al groet jamer was ende verdiyet. Bron: Handschrift A: RA. Zeeland, Handschriftenverzameling nr. 1142, f 102v- 105 (oude foliering 107v-'110en '117; Handschrift B: Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, GA. Zierikzee, Oud-archief van de stad, Voorhodenhoek (oud-archief voorl. nr. 117), f. 192-194vHandschrift C: R.A. Zeeland, Handschriftenveizameling nr. 1139p. 361-376. Bijlage 1 31 maart 1467. - Zierikzee schrijft aan Gouda over het herstel van de afgebrande St. Lievensmonsterkerk. De stad verzoekt aannemers te sturen (of attent te worden gemaakt op andere deskundige aannemers) voor het bijwonen van een bijeen komst, waarop men zich zal heraden over het heistel. [Adres:] Eerbaren voirsienigen ende wijsen burgermeesteren ende scepenen der goeder stad van der Goude, onsen lieven ende specialen vrienden. Eerbaire voirsienige ende wijse lieve ende zeere geminde. Wij gebieden ons zeer tuwaert. Ende u gelieve te wetene hoe dat wij zeere belast zijn met onser kerc- ken, diewelke al verbrant is dat God beteren moet, gelijcke dat wel tuwer kennis sen gecommen is als wij deyncken. Soe ist dat wij u vriendelijcke bidden ende aen u begheerende sijn dat ghij ter lieften van God van hemelrijc ende van ons 31

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 33