wilt bij ons schicken ende seynden uwer stede meesters van den wercke der met- selryen. Ende waert dat ghij eenighe notabele wist buyten uwer voirs. stede, hem des wael verstaende, dat ghij die oec bij ons zeynden wilt op in donredaege na Quasimodo naestcomende2", omme dat wij met hemluyden ende met anderen mogen spreken ende beraden hoe men best die metseliye derselver kercken mach houden staende ende die voort te repareerene ten meesten oirboere ende proffijte derselver onser kercken. Ende wij zullen hemluyden hoeren cost wel betalen. Eerbare voersienige ende wijse lieve ende zeere geminde, ons wederom- me niet sparende in gelijcken oft meerderen saken. Dat kenne God Almachtich die u bewaeren moet. Gescreven onder onser stat zegel van saicken opten lesten dach van maerte int jair van LXVII. Die stede van Zierixee - Orig.: G.A. Gouda, Oud-stadsarchief nr. 143- Bijlage 2 Verslag van de gebeurtenissen in Zierikzee in de jaren 1469-1473 volgens de versie B van de kroniekalsmede de tekst van een brief van Jacob Oelesz., baljuw van Zierikzeeaa n mr.Jan va n Halewijn, raadsheer in bet Hof van Holland. [f lóOvVan den grouwelicken oploop ende beroerte geschiedt binnen der stede Ziericxzee anno 1472. In 't jaer Onses Heeren duysent vier hondert tweentzeventich was die stede van Ziericxzee schuldich van lijfpensien de zomme van 2600 ende 6 nobelen, 7 s. 6 gr. voor elcke nobel gerekent. Ende gaff van accijsen den brasser of brouwer 14 gr. van de vale ende die tappers 17 gr. Ende dat schependom was zeer benijdt ende gehaedl van den twaelven encle van die hooftdekens. Ende die Houckx par- tije met den twaelven ende hooftdekens voors. maeckeden roepers215 op dat gerechte, daer een genaemt Pier Kaecke hooftman aff was ende die prior van den Jacobpijnen broeders, Iieijndrick Rootstock, encle die gemeene Minrebroeders. Ende den roup was om nieuw licht. Te voren was 't gerechte van Ziericxzee ver- nieut op den Witten Donderdagh216 (gelijck in eenen alzulcken staet alle dinck onordentelijck toegaet) tegen die privilegiën ende handtvesten derzelver stede. Ende die Houckx partije gecregen dat regiment encle zouden blijven een jaer. Maer 't regiment hebbende gingen zij terstondt encle vercochten \'eel lijfpensien ende maecten die gemeene poorters diets dat zij 't geit gefurniert hadden omdat zij dacrmede draperije ende brouwerien zouden doen. Maer als zij 't geldt had den, zoo cochten zij haerzelven drie jaer lanck schepenen te wezen met der stede geit, ende gaven daeromme 3.000 Rinsche guldens. Ende die twaelfve gaven om drie jaer twaelve te blijven van der stede geit 1444 guldens 16 s. 4 gr. Encle zij maeckeden't zoo binnen dese vier jaeren dat die stede nu schuldich was 5800 nobelen. Ende zij regierden tot den jaere van LXX1II. In dese beroerte, onder vele andere misbrijcken ende onbehoorlicheden, worde verslagen encle leelick omgebracht Michiel van Heemvliet ende heer Claes Simonsz. priester, ende worden te veijnsteren van de weescamer op der stadthuijs van boven uuijt geworpen. In welcke zaecke Heijndrijck Jansz., Jan Jan Hobicxz. ende Jan van Noortgouwen met meer anderen van haeren partije ticht hadden. Chaerll hertoge van Bourgongen quam met wreede moede met veel volckx van 32

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 34