huijs geworpen, daer Godt die zielen af ontfermen wil. Ende Heijndrijck Jansz. den schout in grooter vreesen stoet nedergeslagen ende smarte ontfanghen ende des gelijcke eenighe van den gerechte ende raede der stede voornoemt. Ende aldaer zoo keere ick wederomme met grooter vreese van mijnen lijfve ende en dorde224 in de stede niet commen als ick noch en doe, want mij die waerschouwinge met waerachticheden geschiet [f. 162v] ende gedaen werdt. Ende uuijt blijvende ende wezende, zoe en verneme ick niet anders dan die stede in grooter clwaelinge blijft staende van den rumoermaeckers. Wint als mij geseijt wort ende ick verstaen mach, zoo willen zij hebben van der gerechte ende raede dat men henluijden verantwoorden zoude ende dat dese set tinge"5 te niete te wezen zoude ende niet weder opcommen, op welcke (als men mij zeijt) niet inne gedaen en mach worden tot bedwangen van den quaetdoenders ende tot stercke- nisse der rechtvaericheijt ende redenen. Ende alzoo ick een onvermogende per soon ben tot cleser offitie226, hoewel mij die burgemeesters met den geheelen raede der stede daertoe verordineerden, des ick grootelijck up die tijt weijgerende was ende mijn cleijnicheijt ende onmogentheijt henluijden te kennen ga ff. Bovendien zoo hebben zij mijn genadige heere gepresenteert in der offitie, des ick noode aennam, als allen den gerechte ende rade kennelijck es ende was. Ende bij clesen u te kennen gevende dat ick niet machtich noch mogende ben de zaecken ende der offitie te regieren in den staete ende gelegentheijt daer die stede nu inne es. Ende want ick mij mede beduchtende ben dat zij mij zouden willen opleggen dat ick hen loftichte of bezegeltheijt227 doen zoude, die niet recle- lijck en waere als zij den anderen gedaen hebben in de vreese ende noch doen alzoo men zeijt, soo en derf ick noch niet in de stede commen. Ende overmits dat ick cleijn van wijsheden, arm ende niet mogende ben dese saecken te regieren als voors. staet, daeromme onderdanichlijck ende ootmoede- lijck uwer vromer wijsheden biddende hierinne desen te voirsiene als uwe wijshe den goecltduncken zal, mijn zeiver onderdanichlijck presenterende ende gebie dende bij uwen rade ende goecltduncken claerinne te doen ende te beschicken als een armen dienaer ende goedtwillich onclersate in dat mogelijck es te doen tot onclerdanicheijt van mijnen genadigen heere, encle u mogenden heeren van den Raede encle edele mogende heeren of ick eenighe vermach, daer weet mij als uwe goedtwillige dienaer toe bereijt. Dat kenne Godt Al machtich, die uwe edele mogentheijt bewaeren wille lancklevich ende gesont. Geschreven maendaghs voor sinte Caterijnenclach"8 anno 1472 of M.III1 .LXXII in 't nieuwelant van Duvelant. Onder stonclt geschreven Jacob Oelesz. bailliou tot Ziericxzee, uwe onderclanigen clienre. 163\ 'T opschrift22'2 was: Eedelen mogen- den ende voerzienigen heeren mr. Jan Haelwijn, raedt mijnen geduchtichs heeren, encle aen de heeren van den Rade in Hollandt, mijnen lieven encle welgeminden heeren. Bron: Streekarcbivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Pbilipslancl, CA. Zierikzee, Oud-archief van de stad, Voorboden-hoek (Oud-archief voorl. nr. 117), f I60v- 161 ven 162-163- Noten 1. W. Bezemer en A. de Bléeourt, Rechtsbronnen vein Zierikzee. 's-Gravenhage, 1908 (Werken Oud- Vaderlandsch Recht 2e reeks nr. 9). 2. Ik doe een poging een nieuwe opgave van de handschriften te maken, ik vermeld eerst het num mer bij Bezemer-De Bléeourt, daarna de huidige signatuur. Oud-archief van de stad Zierikzee, voor- 34

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 36