derij met het portret van zijn vrouw en hemzelf aan de stad te schenken. Kort achtereen stierf in 1497 eerst de broer van Johanna, de met Margaretha gehuwde Don Juan, en een jaar later haar zuster. Johanna en Filips konden als gevolg daar van na de dood van koningin Isabella van Castilïe in 1504 aanspraak maken op de troon. Toen Filips de Schone met zijn echtgenote in 1506 de tocht naar Spanje ondernam om zijn koningschap te aanvaarden, werden zij begeleid door 43 sche pen, waarvan de meeste uit Zierikzee afkomstig waren1". Gezicht op Zierikzee omstreeks 1506. Schilderij op paneel (300 cm x 90 cm) van een onbekende meester. Thans in hel Maritiem Museum te Zierikzee. Waarschijnlijk is bet vertrek van de vloot van de Zierikzeese reder De Huybert hier afgebeeld, die Filips de Schone en Johanna van Arragon naar Spanje zou brengen. Met cle schippers uit deze stad was al eerder een goede relatie tot stand gekomen. Het vorstenpaar verbleef aan boord van de Zierikzeese karveel "De Juliaan" van Jacob Cornelisz. de Huybert. De wapenspreuk van de familie 'Waeckt Huybert' zou zijn oorsprong vinden in de angstige uitroep van Filips toen het koninklijk gezelschap in een hevige storm gedwongen werd een Engelse haven op te zoe ken. In het Maritiem Museum te Zierikzee is nog een anoniem schilderij uit 1506 of kort daarvoor te bewonderen dat, naar alle waarschijnlijkheid, het vertrek van "De Juliaan" van de rede van Zierikzee uitbeeldt19. Een karveel, voorzien van een wimpel en heraldische wapens heeft een centrale plaats op het schilderij gekre gen. De familie stond ook later in groot aanzien bij de vorsten van het Bourgondisch-Habsburgse Huis, zoals bijvoorbeeld blijkt uit de speciale privileges die Maximiliaan de gebroeders De Huybert in 1513 verleende. De zoon van Jacob Cornelisz., Lieven Jacobsz. de Huybert ontving keizer Karei V in zijn huis "De Mossel" toen deze in 1540 de stad Zierikzee bezocht. Maar het moet gezegd worden dat er behalve de afbeelding van het vorstenpaar in hun koninklijke waardigheid en de door sommige (kunst)historici genoemde latere datum van ontstaan van het schilderij (na 1504) geen concrete aankno pingspunten zijn die het leggen van een direct verband met de tocht naar Spanje rechtvaardigen. Het accent ligt in dit schilderij op de rechtspraak in relatie met de vorst en de stad Zierikzee. Het ligt dan ook meer voor de hand de opdrachtgever te zoeken in kringen van notabelen uit Zierikzee die enerzijds betrokken zijn bij de lokale rechtspraak en anderzijds nauwe contacten onderhouden met Filips de Schone. Een onderzoek naar personen die daarvoor in aanmerking komen, leidt al snel in de richting van de familie Van Cats, een aanzienlijk Schouws geslacht van magistraten. Een lid van deze familie, Jacob van Cats, was aan het eind van de vijftiende eeuw kamerheer van Filips de Schone, opperdijkgraaf van Schouwen en baljuw van Zierikzee-0. Die laatste twee functies had hij in 1488 verworven als

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 49