44. Archief Bisdom Breda, voorlopig Inv. no. 677. 45. De Zierikzeesche Nieuwsbode van 30 december 1865 maakt melding van een schipbreuk op 25 december. De Engelse bark de Scotto loopt aan dc grond op de Banjaard. I-Iet schip was op weg naar Rotterdam en stond onder gezag van de Amerikaanse kapitein Perry. Een poging het schip op 26 december vlot te trekken mislukte. In zowel de Zierikzeesche Nieuwsbode als in de Zierikzeesche Courant wordt via advertenties de verkoop aangekondigd: "Met regtertlijke magti- ging zal ten overstaan van een bevoegde Beambte publiek worden verkocht: Tabak, Schors en Duigen, min of meer door zeewater beschadigd, afkomstig van het onlangs op den Banjerd ver ongelukte schip "Scioto", milgaders het wrak van bedoeld schip zelf', op 10 januari te Brouwershaven en op Tl januari te Zierikzee. (Als herkomst van het schip wordt hier opgegeven: Noord-Amerika). 46. Archief Bisdom Breda, voorl. inv. nr. 677. (Brief van 27 januari, 1866 (nr. 335). 47. Vriendelijke mededeling van streekarchivaris H. Uil te Zierikzee. 48. In de kerk zijn nog vijf kleine panelen bewaard met afbeeldingen van heiligen, die waarschijnlijk uit hel vroegere altaar afkomstig zijn. Verder zijn nog enkele relieken en een tabernakel (voorzien van een zilveren afbeelding van de geboorte van Christus) uit het oorspronkelijke bezit van de parochie aanwezig. Vriendelijke mededeling van pastoor A. Verdaasdonk te Zierikzee. 49- Reynen, o.c. voegde ook een gravure en situatieschets van hel oude Burgendael te Brussel toe. Zie over zijn ontmoeting met hel kerkbestuur pp. 3-5. 50. In de door mij geraadpleegde officiële inventarislijst uit 1838 (zie noot 39) maakte A. Kenens deel uit van de commissie van toezicht. Vierendertig jaar later blijkt hij nog zeer goed op de hoogte van de gang van zaken rond het drieluik. 51. Informatie Koninklijke Musea voor Schone Kunsten te Brussel. 52. SAZ, Historisch Topografische Atlas, nr. 30; Rijksarchief Zeeland, Zelandia Illustrata, deel II, nr. 1956. Zie ook Jaarverslag Gemeente Zierikzee over 1888, p. 20. (N.B. De naam Reynen is hier abusievelijk vermeld als Beijnen). De correspondentie tussen de heer Reynen en de gemeente Zierikzee is bewaard gebleven in het SAZ, Archief gemeente Zierikzee (corr. 1888). Zie ook: M. Fokker, Zelandia Illustrata2e vervolg. Middelburg 1897, pp. 18-19. Hoewel Reynen in zijn brief melding maakt van twee formaten van de geschonken afbeelding van het drieluik, zijn de exem plaren in Middelburg en Zierikzee identiek. Was er behalve een litho, wellicht nog een (grotere) tekening of studie gemaakt door de kunstenaar, die nu verloren is gegaan? 53. Zie het uitvoerige artikel van Jan Hart, 'Kunst, een regeringszaak? De ontwikkeling van het rege ringsbeleid ten aanzien van de eigentijdse beeldende kunst in Nederland 1848-1918', in: Kunst en beleid in Nederland 3, Amsterdam 1988. pp. 67-147, vooral pp. 104 e.v. De Stuers betrokkenheid bij de emancipatie van de Rooms-Katholieken en de aandacht voor vooral middeleeuwse kunst laat ik hier builen beschouwing. Zie de bijdragen van C.A.J.M. Kortmann en S.J. Hartkamp. 'Behoud en vervreemding van gemeen telijk kunstbezit', in: Kunstbeleid in beweging (VNG), Den Haag 1988, pp. 66- 82. De discussie over de verkoop van kunstwerken door de overheid en het verkavelen van museale collecties is weer actueel. Ik verwijs hier naar bijvoorbeeld de kwestie van de Mondriaanverkoop door de gemeente Hilversum in 1987 en de recente voorstellen van de directeur van het Haags Gemeentemuseum, Rudi Fuchs, om belangrijke kunstwerken te verkopen om nieuw beleid te kunnen financieren. Ook Zierikzee kent zijn kunstaffaire met de verkoop van een Vanitasstilleven van Adriaan Coorte (1688). Hel bestuur van het Burgerweeshuis besloot in 1989 tot verkoop van dit belangrijke kunstwerk over te gaan om uit de financiële zorgen te kunnen komen. Na sterke druk, vooral van de zijde van de provincie Zeeland, kwam het schilderij tenslotte in bezit van het Zeeuws Museum te Middelburg. Over de kopieën van de zijpanelen van RW. Sebes zie: P.J.J. van Thiel e.a.. Alle schilderijen van hel Rijksmuseum te Amsterdam. Amsterdam/Haarlem 1976, no. A. 960 en A. 961 (p634). 54. Het Gemeentemuseum te Zierikzee hoopt een tentoonstelling over het drieluik te organiseren in het voorjaar van 1992. 64

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 70