dienst der Spaans-katholieke commandeuren een verzameling van historieprenten heeft samengesteld. Beroepshalve was hij ook in Keulen en kan daar contact heb ben gehad met Hogenberg. Zijn werk was de royalistische tegenhanger van het prinsgezinde werk van Hogenberg. "Die inhaltliche Verwandtschaft des Le Poivre- Bandes ist überraschend, die spatere Anfertigung als Kopie ist für nicht wenige Blatter belegt", (de inhoudelijke verwantschap met de Le Poivre-collectie is verras send, de latere bewerking als kopie is voor niet weinige afbeeldingen bewezen)7). Deze Le Poivre was geboren in Bergen (Mons) en werkte ook in Antwerpen. Op een andere mogelijkheid werd ik geattendeerd door lezing van een artikel van S. Groenveld, die een Engels kroniekje ter sprake brengt met enige historische prenten vanaf de inneming van Den Briel tot en met de strijd, bij Reimerswaal (of Bergen op Zoom) in april 1574. De Engelse kapitein Walter Morgan landde met Engelse troepen in 1572 bij Vlissingen en nam actief deel aan de strijd aan de zijcïe van de Prins van Oranje, zowel bij Vlissingen als bij de verovering van fort Zeeburg (Rammekens). Als ooggetuige gaf hij deze en andere gevechten weer in zijn prenten die Groenveld ouder acht dan die van Hogenberg8). De vergelijking van Morgan's prenten met een onbekende reeks van veertien prenten laat hem een gemeenschappelijke bron vermoeden waarop beide series teruggaan. Dat de beide gravures van Bommenee èn Zierikzee eveneens op een gemeenschappelijke bron teruggaan is niet uitgesloten. Dergelijke kaarten van belegeringen en zeegevechten werden als pamfletten, vlugschriften, frequent gepubliceerd en vonden met hun oprukkende rotten van piekeniers, met hun bossen opgestoken wapenen of bollende zeilen boven vurende scheepskanons, gretig aftrek bij beide partijen. Zierikzee Hogenberg's visie op het beleg van Zierikzee: Ziericzee ein Statt in Zeelcmcl alt Belegert der Kunig mitt groszer givalt. Mitt ketten und mitt posten grosz. Macht seie derprovianden hlosz. Biss endtlich auf S. Niklas nacht- Der Prins sich des gar wol bedacht. Durch einen sturm windt dringt er bin Mitt grossen Schiffen kumpt er in. Die Statt er Speist mitt groszen gudt Da durch Seie nach pleibt woll gemudt. Zierikzee, een aloude stad in Zeeland, belegert de koning met groot geweld, met kettingen en grote staken berooft hij de stad van proviand, tot eindelijk in de nacht van Sint Nikolaas de Prins een goed plan bedacht: door een stormwind dringt hij dooi en met grote schepen komt hij binnen. Hij voorziet de stad van levensmiddelen en al het nodige waardoor deze de moed behoudt. 69

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 77