Beleg van Zierikzee en bet brengen van levensmiddelen enz. door schepen van de Prins. 1576. Gravure door F. Hogenberg, (Coll. Slreekarchivariaat Scbouiveri-Duiveland en Sint Pbilipsland, Zierikzee). Het Duitse onderschrift in rijm is gematigd objectief en legt meer de nadruk op de approviandering van de belegerde stad dan op krijgsverrichtingen. "Trotz der Parteinahme ist doch das Bemühen um eine in ganzen neutrale Haltung des Herausgebers zu erkennen" (Ondanks de partijdigheid is toch het streven naar een totaal neutrale houding van de uitgever duidelijk)"). Niettemin is de auteur van het onderschrift pro Zierikzee, waar hij schrijft dat de stad "der provianden blosz" (beroofd van proviand) wordt gespijzigd "mit groszen gudt" en dat het moreel in de veste ongebroken blijft. De datering S. Niklas nacht is wederom foutief, zoals bij Bommenee. De afsluiting van de Gouwe dateert van februari 1576 en niet eerder: of het jaartal of de datum is onjuist. Op de dijk bij Borrendamme patrouilleren zes Spaanse ruiters, aangeduid door Hispanigsche Reuteren drie Spaanse legerkampen Hispanischer Leger en vijf Hispanische Schiffe omsluiten de stad. Daartegenover slechts één aanduiding Prinzigsche Schijf die vanuit Veere een poging tot ontzet ondernemen. De topografie is in tegenstelling tot de chronologie vrij exact: Stathuys, Schuythaven, die Grote en de Nieu brugge, die Nieu vesten en zelfs de Schare moe ien. Bij de Zuidzelke de Rochus mole. Twee schepen varen in de oude haven stadwaarts. Het Spaans geschut in de polder Alteklein kon "regt den mond van de haven inne alle de huysen en keeten omverre" schieten. De Prinsenvlag waait fier aan de havenmond. Men lette voorts op alle met name genoemde stadspoorten en de talrijke muurtorens. 70

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 78