Beleg van Zierikzee en hel brengen van levensmiddelen enz. door schepen van de Prins. 1576. Gravure uil de royalistische hoek. (Coll. Streekarchivariaal Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, Zierikzee). De gravure van het Zierikzeese beleg door Hogen berg lijkt een navolging van die van J. Pourtant. De vraag blijft onbeantwoord of Hogenberg ook bij zijn andere gravures het werk van voorgangers heeft nagevolgd en zo ja, welke? Een nog nau welijks ontgonnen terrein van onderzoek! In royalistische visie klinkt het aldus: Zierickzee die outste Rijckstadt van Zeelant ghelegben int landt van Schouwen dat 2. Eylandt van die 10 Eylanden ghesticbt over 900Jaren van Ziringus den soone van Zelandus die daer eerst die conste vant wit sout te sieden ende van daer is die conste in ander landen gbecomen. 1576. Zierickzee la plus ancienne Metropolitane de Zeelcmde situe au pais de Schouwen qui. est la seconde isle des 10 isles Dela Conté de Zeelande fonde par Ziringus filz de Zalandus 1 an de Christ. 900 qui la Inventa premierement les Salines artificiel- les les quelles il usent iusques a present. I. Pourtant'0). Dit onderschrift in Nederlands en Frans heeft ogenschijnlijk niets te maken met de prent, tenzij het de bedoeling is van de auteur aan het voorname karakter als oudste "Rijckstadt van Zeelant" reliëf te geven tegenover de ordinaire Guesen- schepen der rebellen. Alleen het zoutzieden van het onderschrift kan betrekking hebben op de afgebeelde sout keeten. De eerste regel onder Hogenberg's prent Ziericzee ein Statt in Zeeland alt ver toont frappante gelijkenis met het royalistische onderschrift Zierickzee die outste Rijckstadt in Zeeland. Is het laatste anterieur? De pallisadering in de Gouwe ontbreekt, maar de Spaanse cavalerie op de Borrendamse dijk is in overmacht aanwezig; er zijn ook meer Spaanse schepen, 71

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 79