OUWERKERK, SCHETS VAN EEN EEUW MIDDENSTAND (1890 - 1940 - 1990)* door L. E. M. Veltman-Hack Inleiding Ouwerkerk, het oudste dorp van het eiland Duiveland, later de kleinste Duivelandse gemeente, nu de op één na kleinste dorpskern van de gemeente Duiveland. Tot 1900 gelegen aan de postroute, die bij de haven Viane, deel van de gemeente, het eiland bereikte en via Ouwerkerk en Kapelle naar Zierikzee leidde. Nu één van de drie dorpskernen van Schouwen-Duiveland, die van open baar vervoer verstoken zijn, afgezien van de Buurtbus. Een dorp met één openba re lagere school, nu basisschool en één kerk: de Hei-vormde Gemeente, die in afwijking van de andere Duivelandse dorpen destijds predikanten aanstelde van vrijzinnige signatuur. De weinige niet-Hervormden waren aangesloten bij een kerkgenootschap in Nieuwerkerk of Zierikzee, de zeer zeldzame Rooms- Katholieken waren aangewezen op Zierikzee. Een arts bezat het dorp niet; medi sche verzorging moest van Zierikzee en Oosterland, later van Nieuwerkerk komen. Eén van de gegoede boeren bekleedde het burgemeestersambt. Landbouw was het voornaamste middel van bestaan. Middenstand: kleine ondernemers in handel, nijverheid en ambachtluidt de definitie 'in engere zin'. In ruimere betekenis: zij, die noch lot de kapitalistische ondernemers, noch tot de proletarische arbeiders behoren. We zullen ons voorna melijk houden aan de eerste definitie en ons bepalen tot de ambachten en win keltjes. Maar hoewel het lijkt of de grenzen tussen de bevolkingsgroepen vroeger scherp te trekken waren, blijken ze bij nader inzien ook toen vaag te zijn geweest. Een gedetailleerd beeld van een eeuw eist veel meer onderzoek en ruimte. Dit zal niet meer zijn clan een eenvoudige schets, waarbij cle volgende jaartallen als kapstok dienen: 1890 - De periode voor cle eeuwwisseling, waarin de landbouw een grote crisis doormaakte. 1940- De crisis, clie in 1929 begon, had jarenlang geduurd, tot de oorlog cle grote verandering bracht. 1990 - Het jaar, dat we nog maar kort geleden afsloten. Overzicht Een lijst van de miclclenstandsbedrijven in die clrie jaren toont het volgende: 1890. In het jaarverslag over de toestand in de gemeente Ouwerkerk lezen we: De voornaamste ambachten zijn: 2 timmermanswinkels 1 wagenmakerij 2 smederijen 1 windkorenmolen 1 vlasscherij 1 kuiperij 1 schilderswinkel Niet duidelijk is waarom hier geen melding gemaakt wordt van: 2 metselaars 2 broodbakkers 2 kleermakers 1 huisslachter 1 schoenmaker In andere archieven worden zij wel degelijk vermeld. 77

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 85