Ca. 1930. Een van de vele pelroleumbezor- gets. die van oudsher tol 1930 ook de brandstof voor de verlichting, daarna nog tientallen jaren die voor het koken leverde. Jan van de Velde werkte kennelijk voor de Mij. Pétrolijere; hij was bovendien arbeider, landbouwer en winkelier. Coll.: G. N. Vijverberg-Kuyper. dracht van vakkennis. Na een paar jaar (bijvoorbeeld omdat de volgende van school kwam) kon je elders als knecht gaan werken. Dat gaf meer en andere ervaring, soms de mogelijkheid om op den duur ergens als opvolger terecht te komen.Advertenties in de Zierikzeesche Nieuwsbode laten zien dat ook in Ouwerkerk nog al eens een metselaars-, molenaars- of smidsknecht, een schil ders- of timmermansknecht wordt gevraagd, voor kortere of langere duur. Vaak met enkele jaren ervaring, soms gepreciseerd, zoals: "...die een schar kan beleg gen en een paard kan beslaan" (schar=ploegschaar). Het "Formulier ten aanzien van werkplaatsen, waar met inbegrip van het hoofd van het bedrijf, ten minste 2 personen boven de 18 jaar werkzaam zijn", geeft aan: 1. Giljamse, E. W. smederij 3 2. Schievesteijn, P. J. smederij 2 3- Hoogerland, Pieter timmermanswerkplaats 2 4. Metselaar, Jan metselaar 3 5. Metselaar, Paulus metselaar 2 Een schoolopleiding was in die tijd net gestart, maar kon nog nauwelijks resulta ten hebben. Op de oprichtingsvergadering voor de Ambachtsschool in Zierikzee werd geconstateerd: "Menig jongeling kiest nu een administratieve betrekking, die zich later in de ambachtsstand gelukkiger zou voelen", en iemand lucht zijn onge- 82

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1991 | | pagina 90