De amateuristische blaasmuziek op Schouwen-Duiveland door Henk Blom Prelude Koninginnedag. In alle plaatsen op Schouwen-Duiveland wordt gefeest. Vooral de jeugd kan zich deze dag op veel manieren uitleven. In de kernen die een muziek korps rijk zijn, krijgt Koninginnedag een extra dimensie. Al heel vroeg klinken tot in de wijde omtrek van Renesse plechtige klanken vanaf de torentrans. Daar is het sinds I960 een traditie, dat de "blazers" van Luctor et Emergo, het plaatselijke fanfarekorps, de 105 treden van de toren beklimmen om een half uur koraalmuziek ten gehore te brengen. Het optreden begint altijd met een "Intrada van de toren" en eindigt natuurlijk met het Wilhelmus. Als de laatste tonen in Renesse wegsterven beginnen net de feesten op veel ande re plaatsen. In Haamstede begeleidt het fanfarekorps Witte van Haemstede de schoolkinderen naar de plaats van samenzang. In Zierikzee marcheren de harmonie Kunst en Eer en de showband J- Rust Roest vanaf verschillende plaatsen naar het Havenplein. De muzikanten van de fanfarekorpsen Nu met Hope uit Bruinisse en Oefening en Uitspanning (i|\ uit Nieuwerkerk maken overuren. Zij verzorgen samen een aubade en rond gang in beide plaatsen en als we in I'S Bi Dreischor de mooiste ring van het voor malig eiland betreden, staat het fanfare- Isll korps Crescendo klaar voor een rond- Jk - gang. In Brouwershaven is een concert georganiseerd door de brassband De aandachtige lezer zal nu waarschijn- H lijk al vier verschillende termen hebben - opgemerkt: harmonie, fanfare, brassband 'aBjpf Nederland hebben meer dan ïoiooo mensen de blaasmuziek of het slagwerk j (want dat hoort er ook bij) als hobby. Nu kan men iedere hobby al dan niet fanatiek beoefenen, maar zo vrijblijvend Intrada van de toren in Renesse. Rechts de als bijvoorbeeld postzegels verzamelen auteur van dit artikel (30 apnl 1992). 1 6 (fotoHenk Wakkee). 113

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 115