Optreden in Brouwershaven (ca. 1935). Let op het bord "Stilte"!. (Coll. Streekarchivariaat Schouwen- Duiveland en Sint Philipsland) fanfare opgericht op 5 maart 1895 en telde toen 12 leden. De eerste lessen wer den gegeven door onderwijzer de Lange van de Openbare Lagere School, maar de eerste dirigent was wagenmaker H. J. Everwijn. In 1902 bedroeg de contributie 20 cent per week. Dat was heus niet zo weinig en in 1908 waren er nog niet meer dan 15 leden. Dat werkt natuurlijk wel heel erg moeilijk en het water zal vaak aan de lippen hebben gestaan. In 1965 begon een samenwerking met Con Amore uit Noordgouwe, maar die heeft niet lang stand gehouden. In 1971 had men niet meer de moed om door te gaan en het korps heeft een winterslaap van tien jaar gehouden. Het is vreselijk moeilijk om dan weer opnieuw te beginnen, maar in 1981 zag men het wel zitten om nu als brassband het muzikale leven in Brouwershaven te verrijken en dat is gelukt. Ten slotte het showkorps. Het slagwerk is zeer gevarieerd en aangevuld met een aantal melodie-instrumenten (allemaal koperblaasinstrumenten). Het grote verschil met de andere verenigingen is dat er een beperkt programma wordt ingestudeerd, wat uit het hoofd kan worden uitgevoerd. Dat moet wel, want het gaat bij een showkorps nu eenmaal om iets heel anders en wel de show. Men loopt al musicerend ingewikkelde figuren. Dat gaat vaak ten koste van de kwaliteit van de muziek, maar het publiek weet deze vorm van amusement zeer te waarderen. Er is overigens niets zo moeilijk als lopend musiceren. Op Schouwen-Duiveland is Rust Roest uit Zierikzee het enige showkorps. Het korps is voortgekomen uit de drumband van de gymnastiekvereniging en maakt er nog steeds onderdeel van uit, vandaar de voor een showkorps enigszins merk waardige naam. Rust Roest neemt vaak deel aan taptoes. Hoewel dit soort musiceren naar verwachting vooral de jeugd zou moeten aantrekken, is ook bij deze vereniging het verloop groot. Als er één schaap over de dam is... De volgende harmonie werd opgericht te Renesse. We weten helaas nog niet wanneer dit precies gebeurde. De vereniging is in het bezit van een oorkonde uit 1881, waarop de "Harmonievereeniging Luctor et Emergo" staat vermeld. In 1886 bestond de harmonie nog, omdat er ook een advertentie is teruggevonden van een concert in Zonnemaire waaraan werd deelgenomen. Maar dan wordt het duister. Het korps is enige tijd opgeheven geweest, maar zag in 1905 als fanfare opnieuw het levenslicht. 121

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 123