Rondgang van Crescendo in Dreischor (ca. 1970). (Coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland) Die 20 leden konden al 7 september hun eerste optreden verzorgen (hoe zal dat geklonken hebben?), waarna een trotse voorzitter zei: "We mogen meen ik met recht onze opofferingen en moeite in deze beloond achten en spreken de wens uit, dat we op den ingeslagen weg mogen voortgaan opdat we in de rij onzer zusteren 'n waardige plaats zullen innemen. Daardoor het bewijs leveren, dat Dreischor zich ook op dit terrein weet te ontwikkelen en moge het zijn, ook te beschaven". In Brouwershaven heeft de hoge contributie (20 cent per week) het ledental zeker nadelig beïnvloed. Oosterlands Fanfare, opgericht 18 november 1898, benoemde N. Hottinga uit Zierikzee. Tweemaal per week kwam hij voor 2,50 per keer naar Oosterland. Men moest hem wel met een rijtuig ophalen en terugbrengen. Van de leden werd dan ook een inleggeld van 5,gevraagd en een contributie van 10 cent per week; 21 personen waren hiertoe bereid. Een uitzondering vormde Nut en Uitspanning in Zonnemaire. Men trok Sjoerd Klimmerboom uit Zierikzee aan als muziekleraar. De ene week kwam hij (te voet) naar zijn leerlingen in Zonnemaire, de andere week gingen de muzikanten naar Zierikzee. Men moest het instrument uit eigen zak betalen of men kon een lening tegen 6 rente sluiten bij de vereniging. De contributie was daarentegen niet hoog: 2,per jaar. In navolging van Kunst en Eer kende men zelfs een boete systeem: 50 cent boete bij "weerspannigheid jegens de directeur", 5 cent wanneet- men 5 minuten te laat op de repetitie kwam en 15 cent wanneer men zonder schriftelijke opzegging de hele repetitie verzuimde. Men kon slechts lid worden bij gunstig advies van de directeur en na ballotage. Die directeuren en muziekleraren waren nogal eens hoofd der school of onder wijzer. In Zonnemaire, waar de 18-jarige H. J. Everwijn de grote stoot tot de oprichting gaf, werd onderwijzer C. Bostelaar de eerste directeur. In Ouwerkerk werd de eerste directeur het hoofd der Openbare Lagere School C. A. Swenne, 124

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 126