aldaar een legendarische figuur. In Haamstede ontstond "De Witte van Haemstede" uit een mannenkoor. H. W. Polderman, hoofd der Openbare Lagere School, ging de harmonie leiden. Deze mensen hadden alleen al door hun functie het nodige overwicht. Zonder goede leiding kon men eigenlijk niet goed oefenen en zo schreef de secretaris van Luctor et Emergo op 9 november 1905: "Daar de Dierikteur heen gelegentijd had hedenavond te komen moesten wij ons selven met ons selven helpen". Optredens De meeste muziekverenigingen op Schouwen-Duiveland treden jaarlijks tussen de 20 en 25 keer op. Dat doen ze niet alleen in hun eigen dorp of stad. Zo verzorgt Oosterlands Fanfare op Koninginnedag ook een rondgang in Sirjansland en Nieuw Leven (Ouwerkerk) in Scharendijke. Nut en Uitspanning meldt optredens in Zierikzee bij de Avondvierdaagse, in Ellemeet voor een zomerconcert en in Scharendijke bij het straofeest. Luctor et Emergo heeft dergelijke (altijd koude) straofeesten in Noordwelle en Serooskerke in roulatie met Witte van Haemstede en verhoogt ook de feestvreug de in Ellemeet. Alle korpsen verzorgen concerten bij de diverse bejaardenhuizen, bij het zieken huis en bij de Corneliastichting. De kleinere korpsen, Nieuw Leven uit Ouwerkerk en Con Amore uit Noordgouwe, treden ook op als de Rode-Kruisschepen de "Henri Dunant" en de "Prins Willem-Alexander" aanleggen: ongetwijfeld een heel dankbaar werk. Nieuw Leven, opgericht 21 oktober 1918 als fanfare, ging in 1925 nog over op een harmoniebezetting. In 1953 werd de vereniging zwaar getroffen. Zeven leden en de dirigent verdronken. Toch werd in 1955 weer gestart, nu als fanfare. Lang moest worden samengewerkt met de fanfare in Dreischor, omdat alleen optreden niet haalbaar was. Vanaf 1976 opereert men zelfstandig, een klein maar dapper gezelschap. De fanfare Nu met Hope uit Bruinisse is momenteel te klein om zelfstandig op te treden en doet dit samen sinds 1973 met Oefening en Uitspanning uit Nieuwerkerk. Er waren in de vorige eeuw twee korpsen in Bruinisse, die met val- Nu met Hope uit Bruinisse in vroeger dagen. (Coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland) 125

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 127