Nu mr. Jan de Huybert ambachtsheer van Westenschouwen was geworden ligt de veronderstelling voor de hand dat hij en zijn vrouw het bezit van een buitenplaats in de onmiddellijke nabijheid op prijs zullen hebben gesteld. De Huybert overleed in 1710. Zijn weduwe overleed tien jaar later op Molenberg. Het echtpaar had zes tien kinderen gekregen waarvan er, toen de moeder in 1720 overleed, nog vijf in leven waren. Na het overlijden van de weduwe kwam de buitenplaats aan de enige in leven zijnde zoon, mr. Adriaan de Huybert en drie van zijn vier zusters. De heerlijkheid Westenschouwen en het deel in de heerlijkheid Burgh kwam in het bezit van Adriaan alleen. Mr. Adriaan de Huybert van Westenschouwen vervulde tal van functies binnen het Zierikzeese stadsbestuur, maar werd bij de veranderingen na het oproer van 1747 aan het eind van het tweede stadhouderloze tijdperk niet herbenoemd als raad. Hij was, naar het schijnt, niet geliefd. Hij behield alleen zijn functie van opperdijkgraaf van Schouwen. De Huybert overleed ongehuwd in 1750. Familie Van Vrijberghe De heerlijkheid Westenschouwen kwam in het bezit van Adriaans zuster Adriana, die in 1711 gehuwd was met mr. Cornelis de Buvry uit Veere. Reeds het volgend jaar overleed De Buvry op Molenberg aan een kinderziekte. De weduwe overleef de haar man zeer lang. Adriana overleed op haar buiten in 1768. Zij werd begra ven in de kerk van Haamstede. Omdat Adriana geen kinderen naliet verviel de nalatenschap aan de kinderen uit het huwelijk van haar jongste zuster Isabella Johanna de Huybert, die gehuwd was met de uit Tholen afkomstige luitenant der infanterie Johan Frangois van Vrijberghe. De kinderen waren Maria Jacoba, Cecilia gehuwd met mr. Pieter Paul van Gelre, Catharina en Jan van Vrijberghe. Hij en zijn zwager Van Gelre waren beiden lid van de stedelijke raad van Zierikzee. Van Gelre werd in 1768 namens Zierikzee lid van Gecommitteerde Raden van de Staten van Zeeland. Van Vrijberghe volgde zijn tante op als heer van Westenschouwen. Voorts kreeg hij delen in de heerlijkheden Burgh, Clauskinderen en Kempenshofstede (eiland Tholen) en de nog steeds bestaande herberg Westenschouwens Welvaren in Westenschouwen. Daarentegen werd de buitenplaats Molenberg met 22 gemeten grond het gezamenlijk eigendom van Jan van Vrijberghe en zijn drie zusters. Pachters De boerderij, die bij de buitenplaats behoorde, werd in het midden van de 18de eeuw bewoond door Iman Corn, de Jonge, die gehuwd was met Geertruid Lievens van Orisant. Hoe bekend Molenberg was blijkt uit het feit dat de predi kant van Burgh bij de doop op 1 januari 1747 van Marietje, dochter van het echt paar, als geboorteplaats Molenberg noteerde. De volgende bewoners waren Machiel Dingemanze en Willemijntje Jobs. In 1754 hertrouwde hij met de weduwe Leuntje Barends. Op het eind van de 18de eeuw was Cornelis van Hattum bewo ner. Molenberg in de 19de eeuw In 1812 waren Jan Bolle, geboren in Haamstede rond 1760 en zijn vrouw Neeltje Tak, geboren in Burgh in 1762, de bewoners van Molenberg. Mogelijk was Bolle 44

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 46