behalve boer-bewoner in de tumultueuze Franse bezettingstijd, ook eigenaar van de buitenplaats met landerijen geworden door koop van de erven De Huybert. Na overlijden van Jan Bolle op 6 maart 1820, bleef zijn weduwe hoofdbewoner samen met zoon Pieter, die in 1803 (op Molenberg?) was geboren. In 1825 is de weduwe van Jan Bolle nog eigenaresse, maar woont hertrouwd als Neeltje Pieterse in Serooskerke. Fragment van de kadastrale kaart uit 1813 (Rijksarchief in Zeeland). Op perceelnummer 295 is Molenberg aangegeven. Op de boek van de boerderij staat een bakkeet. Deze werd nog in de eerste helft van de 19de eeuw afgebroken en de hoek in het grote pand werd volge bouwd. Pieter Bolle staat, bij de invoering van het kadaster in 1832, met 22 percelen wei land, bouwland en 'bosch' ingeschreven. Deze liggen onder Westenschouwen, Burgh en Burghsluis. De totale oppervlakte bedraagt bijna zestien ha. In 1842 was dit bezit met 3,4 hectaren afgenomen tot 12,6 ha. Volgens de lijst van Monumentenzorg waarop deze hofstede geregistreerd staat, zou het meest karakteristieke gebouw, het woonhuis, dateren uit het begin van de negentiende eeuw. Wellicht hebben leden van de familie Bolle de monumen tale boerenwoning laten bouwen of verbouwen. Of dit op de fundering van de voormalige buitenplaats is gebeurd, is niet bekend. Duidelijkheid hierover zou een onderzoekje in de tuin direkt ten westen van het tegenwoordige huis, kun nen geven. Enig licht op de bouwgeschiedenis geeft de mededeling in het Aardrijkskundig Woordenboek uit 1844: 'Voormalige buitenplaats, het huis heeft enige veranderin gen ondergaan en is thans een bouwmanswoning (boerenwoning).' Pieter Bolle overleed kinderloos in 1843. Marinus Lemson, ook gespeld Lemsom, geboren 21 april 1804 in Noordwelle en zijn echtgenote Cornelia Beens werden 45

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 47