gengroepen werd onder andere in 1910 de Coöperatieve Boerenleenbank in Haamstede opgericht. Blom zou 35 jaar voorzitter blijven en bij zijn aftreden benoemd worden tot erevoorzitter. Eveneens was hij onder meer vijftien jaar pre sident van de Coöperatieve Landbouwvereniging 'Concordia et Confidentia', van de Varkenshoudersvereniging 'De Opgaande Zon' en van de Rederijkerskamer V.Z.O.S. waar hij met talent de moeilijkste rollen speelde. Van 'Concordia et Confidentia' was hij in 1904 mede-oprichter en bedacht de naam van deze vereni ging. SCHOUWSCHE VERZEN. NAE' WESSCHOUWE As j'over de groóte zeêdiek riédt, Dan lei 'eêl 't eiland vo' je ope I Groen van 't gos, gries van de klei, Loaie duiven, rij an rij! Midden in de weien groeit er 'n bosje plumen: Achter die boómen lei 'n ostie te kuraen! An de zeekant, in d'inlaege, dae' golven stae, Op d'r eilandjes, groen tusschen 't schuum, Zitten de meeuwen, de lievens, de starren, Flak bie mekaore, mekaore te sarren! Ze pikke, ze schrcêuwe, dat 'ooren en zién vergaet, Ze zitte te broeien, ze binne mieters kwaed 1 An de lankant kiek je tot an Brouwsaeven, Mit z'n groóte kêrreke, zo oud as de grond In aol die kleine durrepen, Zitte op d'r 'urreken, Tusschen den oest, die a' bleik oort, in 't blad Van de peeën, in 't gos al op zwad! Réchte vo'je, dae' lêgge de dunen Scherrep wit boven 't groene land! De dunen dae' de kollen in broeie, De dunen dae' de kenienen in stoeie, Die dunen binne sterreker as d'n diek van klei Ze lêgge achter mekaore, rij an rij De viertoren kiek boven den dune uut, Dat meneertje ei 't ard te verduren. In 't naejaer as 't giert, In de winter as 't vriêst! Ie kiek nae de zeêë, die is nie te vertroüwen Wan nog aoltied zitte m'n mit d'n meerman 't'oüwen „Westerschoüwe, 't za' je beroüwe, Dat je 'enome eit mien vroüwe! Westerschoüwe za' vergae, Ma' den Plompen toren za' bluve stae Da's 't versje van de meerman, toe' m'n z'n wuuf 'enome, In dikkels perbeert 'n d'r trug te kriegen! Mar ie krieg ze nie vromme, Al zouw 'n d'r zellef om komme Westerschoüwe za' bluve bestae, Al kan d'n Plompen toren nog wel es vergae Uit: Ons Zeeland, 18 augustus 1928 51

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 53