Nadat Blom in 1924 op Lisiduna ging wonen, kreeg hij meer vrije tijd om te schrij ven en te dichten. In de Zierikzeesche Nieuwsbode en Ons Zeeland verschenen van 1926 tot 1930, zeer waarschijnlijk van zijn hand onder het pseudoniem 'Kees Kollenaar', 'Schouwse Schetsen' en 'Schouwse Verzen'. Uit die poëzie en proza in het Schouws spreekt altijd de bewondering voor het mooie van Westelijk Schouwen: de dijken, de duinen, zilvermeeuwen (kollen), de zee en het strand. Ook over 't lêêge land met zijn stolpen schreef hij veel. Daar bracht Cees Blom namelijk zijn jeugd door. Na vordering van het monumentale Lisiduna door de Duitse bezetters, verhuisde hij tijdelijk terug naar Molenberg. De markante Cornells Blom overleed 11 novem ber 1945 op 80-jarige leeftijd in het huis Lisiduna. Hij stierf aan de vooravond van een nieuwe tijd, een periode van wederopbouw en herstel die hem zo geboeid zou hebben. Rechts van het woonhuis kijken we op een schuur. De schuur is van hout, de kopgevel van Belgische baksteen. Na 1950 werd de grote schuifdeur ingebouwd. Voorjaar 1990 (foto: W.P. de Vrieze). Landschappelijke veranderingen De verandering van bodemgebruik in de laatste 150 jaar is goed te volgen met behulp van de verschillende topografische kaarten. In 1856 is de hele strook tus sen Burgh en Westenschouwen nog elzenmeet. Op de kaart uit 1913 zijn op een paar plaatsen zuidelijk van de Hogeweg, ook bij Molenberg, boomgaarden gete kend (den ouwe böögerd nu weiland). Aan de andere kant van de weg tegenover Molenberg was toen bloembollenland. Deze verandering van bodemgebruik is mogelijk geworden door een betere afwa tering en bemaling van de achterliggende polder op het eind van de negentiende eeuw. Na 1900 zijn vele elzenmeten omgezet in tuinbouwgrond. De humeuze zandlaag hield vocht vast. Voor akkerbouw was het minder geschikt. In de polder lag kalkarme zavel die nogal slempgevoelig is. Zomergraan en aardappelen wer den er vooral verbouwd. Het beschutte landschap aan de rand van de duinen met boomgaarden, elzenme ten, weilandjes en tuinbouwlandjes was natuurlijk een aantrekkelijke plaats voor de recreatie die na de Tweede Wereldoorlog maar vooral omstreeks 1965 52

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 54