den Prins van Oranje (later Wm, II)17 herdacht. Op dienzelfden dag kwam door de militaire autoriteiten het bevel aan den Heer W.A. de Jonge om zich binnen 6 uur naar Rijssel te begeven, een maatregel waardoor, indien het niet door de voor zichtigheid van den Heer de Jonge en den Maire Th. van Adrichem18 ware voorge komen, opstand en verzet tegen de militairen zou zijn ontstaan. Den 7en kwamen 2 Engelsche oorlogschepen voor de stad. Zij werden van de hoofdbatterij bescho ten, maar ankerden buiten het bereik van het geschut. - Met autorisatie van den generaal werd door de Stedelijke Regering eene deputatie De haven van Zierikzee rond 1800. Kopergravure door M. Sallieth, naar een tekening van D. de Jong (coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland). naar den Engelschen Kommandant gezonden, om over de ontruiming van de stad te onderhandelen. Ik was bestemd, om als Engelsch sprekende, met die deputatie mêe te gaan, maar men had mij nog niet gevonden, daar ik op dat tijdstip ('s avonds reeds laat) ten huize van den Maire (van Adrichem) vertoefde tot geruststelling zijner vrouw en 2 dochters, terwijl de maire en permanence19 op de straat was of op het stadhuis. - Die 2 dochters, met welke ik zeer gelieerd was, bijzonder met de oudste (Keetje), zijn later geworden Mevrouw K. Wagtho, te Tholen, en (Mietje) Mevrouw Lambrechtsen te Middelburg20. Mij dunkt ik zie die Deputatie nog terugkomen, 's nachts, in de Raadkamer op het stadhuis, waar zich ook de generaal bevond, en een ieder die wilde. - De Commissie rapporteerde dat de Engelsche Kommandant geantwoord had dat hij zoodra het getij hem dienstig zou wezen, de stad zou komen bezetten, - dat hij de Franschen niet beletten zou om te vertrekken, indien ze weg wilden gaan, - dat hij ze anders zou dwingen en gevangen nemen, - en dat hij door één kanon schot van het bolwerk af te vuren slechts wilde vernemen, of hij de stad verlaten zou vinden. Terwijl de generaal nog delibereerde of hij zich verdedigen wilde of vertrekken zou, - besloot hij met het publiek, - of het publiek met hem, (want ik delibereerde ook mêe) dat er van geene verdediging meer spraak kon zijn, - het publiek liep naar de wal, de order werd gegeven om het seinschot af te vuren, - het schot viel en de Franschen trokken overhaast de havenpoort uit. 60

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 62