Mar wat drukte noe toch over de politie! In vroeger tied waere der vier agenten, geen inspecteur mar net as noe een goeije commesaores. Toe waere ier twee wer ven mit veel volk, dikkels schepen die ier afmonsterde (daer krege we nog al is wat van), de weverie, de visscherie, waervan de broekhouwers3 de beste erfge- naem waere, mar 't gaf aollemaele oppas in dan moste ze nog gae kieke naer de poorten of de commiezen of de boeren nie smokkelden. Noe kan je toch wel begriepe dat ik boas wier. Ik zegge dan oak tegen Mie, ik mot schrieve, gae zoa't gaet. Ze most men dan toch oak gliek geve want ze heit gelede onder aol die geleerd heid. Hoe het is, of nie, ik bin in men schik, dat ik er niks mee te maeken Want as ik noe is inspecteur had geworre, zou ik net zoaveel gekregen ebbe as een agent le kl. En is dat goed? As den baes zoaveel ontvangt, dan mag zen eerste knecht toch oak wel behoorlik betaelt worre, zonder dat ie stienkende beesten behoeft te ruuken. Gelukkig is de burgemeester5 zoa verstandig geweest, die zaek nog wat uut te stellen. Noe kunnen ze der aollemaele nog is over dienke en as ik er dan nog een stoatje an kan geve, laete ze dan aollemaele dienke "oe minder politie in Zierikzee, des te gewilleger is het volk". EEN OUD-BURGER. Jan K. Broersma (1822-1892). Collectie Streekarchivariaat Schouwen-Dniveland en Sint Philipsland, Zierikzee). Meneer de Redacteur! 't Is net zoa as je altied zeit: de vrouwen zeggen dikkels de waerheid, al wete ze eigenlik nie wat ze zegge. Toe ik laost over de polisie schreef, was dat nie naer der zin, mar ik most schrieve en ik zou schrieve en men aolf Ollands aolf Zeeuwsch is geplaest. Dat et nie overal in goeije aerde viel, och da kan men wel begriepe, mar toe docht ik toch da'k de spieker op de kop ad gesloge. 82

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 84