Mar noe begin ik't anders in te zien en ik geve men vrouwe geliek, wullie ebbe ier zoo'n goeie polisie as je mar wense kan, mar der bin te weinig erremen in beenen. Noe mot je men goed verstae, meneer! Der bin 4 agenten, noe mot der tegenwoordig 1 oppasse dat de beuze onder de kleine kerke nie nat worre zal, 1 mot op de kegelbrugge stae om op te passen dat er gin stik van de muure op de ouwe haeven instort,6 1 mot der an de wacht weze in dan bluuft der nog 1 over om zoo ier en daer te zien wat er te doen valt. Noe mot ik je vraege, Meneer de redacteur! wat bluuft er noe toch over voor het overschotje van de stad? Der is gen eenen diender die kan zie of het een zuuvere boel is op de Vaert, op de Lammermart, op de baenen of waer oak, ze binne aollemaele gebonde an enkele plekken, en dat alleen om de eene droog te houwen en den anderen te bezichtigen. Kiek zie je, noe mo'k men vrouwe geliek geve, as dat zoo mot gae, dan mot de Commessaoris, al is ie zeivers nog zoo ieverig, in al eit ie bie z'n een dwarskieker, meer ulpe ebbe, want ie eit toch ook mar één lief; as der zulke dien gen motte gebeure, dan motte der wel meer dienders komme. Zie je, meneer! ik ebbe altied geleerd je mot nie meer uutgeve as dat je eit en dan mot ik zegge in je gooit der twee weg (dat bin die agenten) om weinig of niks te doen, dan mot de vaoder van 't huusgezin dat anders inzie. - Laet de beuze nat worre, de ouwe haeven zal nog nie instuuke, in dan kunne ze is overal loape. EEN OUD-BURGER Zierikzee. Meelstraat met links het politiebureau. Tijdens de gemeenteraadsvergaderingen werd een ket ting tussen de witte palen op de voorgrond gespannen opdat de vergaderingen zonder rumoer van bui tenaf konden plaatsvinden. Foto ca. 1900. (Collectie ALokker-Meijering). Bij het doorlezen van de ingezonden stukken en het verslag van de raadsvergade ring in de Nieuwsbode komt men tot de conclusie dat de schrijver van de ingezon- 83

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 85