den stukken over meer infomiatie beschikt dan het verslag uan de redacteur ver meldt. In het verslag wordt nauwelijks aandacht besteed aan de inhoud van het voorstel van de commissaris. Ter verduidelijking van het voorstel is enig inzicht in de samenstelling en het func tioneren van het Zierikzeesepolitieapparaat anno 1890 gewenst. Het korps was als volgt samengesteld: Commissaris J. BroersmaInspecteur J. A. Lekluse; Agenten le kl. L. Paase, C. Rinders, A. Cappon en Kaan en 18 leden van de nachtwacht. Werktijden: Gedurende 4 wintermaanden van 08.00 - 22.00 uur Gedurende 4 zomermaanden van 06.00 - 22.00 uur Gedurende overige maanden van 07.00 - 22.00 uur De leden van de nachtwacht deden in groepen van zes onder leiding van de inspecteur of een agent als chef van de wacht gedurende de nachturen, dienst. Het werk bestond uit surveilleren in het uitgebreide gebied van Zierikzee. Er was politie nodig bij aankomst en vertrek van de veerboten, bij de scholen, zondags bij de kerken, bij de afslag van vis en fruit, bij openbare vermakelijkheden, bij de Concertzaal (vaak tot laat in de nacht), bij de uitdeling van voedsel en brandstof in het diaconiegesticht, bij de inname en uitgifte van boeken in de Volksbibliotheek en bij begrafenissen. In zijn voorstel pleit de commissaris voor afschaffing van de nachtwachten. Deze zijn gerecruteerd uit de arbeiders van o.a. de zoutkeet en van kolenschepen en uit de zakkendragers. Door de commissaris is meermalen vastgesteld dat de nacht diensten niet naar behoren functioneren. De wachten zijn te moe om na een wei nig rust en meestal onvoldoende voeding politiediensten te verrichten. Regelmatig slapen zij tijdens de dienst of gaan naar huis om iets te gebruiken. Ondanks de goede wil van deze mensen mankeert hun functioneren. Verder stelt de commissa ris voor het politiepersoneel uit te breiden met een zestal agenten. De agenten kun nen dan in groepen van vijf wisselend dag- en nachtdiensten, verrich ten.Vervolgens schetst de commissaris de kosten van zijn voorstel op jaarbasis: Zierikzee. Oude Haven. Op de voorgrond een agent van politie in het uniform rond de eeuwwisseling. (Collectie A. Lokker- Meijering). 84

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 86