Zierikzee. School voor lager onderwijs aan het Kerkhof ZZ. "School B". (Collectie Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, Zierikzee). nieuwe muure aan dat gedempte. Je weet wel, meneer! da'k nog is gevraegt ebbe of ze noe weer van buuten motte komme om die muure tegen te houwen en waerlik noe is et een feit dat ie oe langer hoe meer overgaet. Adde de eeren mar nae mien geluusterd, de Six-muure zou deur al die buutenambachtsmensen wel tegengouwe weze. Noe motte d'r in die spiksplinter nieuwe muure al drie ankers gebrocht worre en de geleerden op de kaoije8 zeiden; je zal d'r van de winter nog wel andere diengen beleve. Ik weet nie wa'k d'r van zegge mot, mar as je de geleerde op de kaoije oort, dan eit een ingenieur dat zoa voorgeschreve as noe die muure gebouwd is, kiek, in as dat zoa is, dan vind ik 't verschrikkelijk dat aol die burgers die noe toch al zoa veel motte betaele, nog is motte elpe betaele voor de bokken van een andere. Kiek, meneer, verstand 'k der nie van, mar as ik dan zoa gae mit mien kranten en ik dienke dan: eest was d'r nie gedocht om de grond te onderzoeken, toe moste d'r paelen komme, noe loapt de muure van de paelen weg, toe most d'r nog 'n ende muure gemesseld worre, d'r is nog'n klein stikje ouwe muure over 'n nieuwe, waerom dat noe nie ineens goed gemaekt. As ik nog is wat weet, meneer, za'k weer mar is schrieve, want op de wienkel kan 'k je 't niet geve, want dan wete ze wie is DE KRANTEJONGEN In jaargang 16 van de Kroniek werd het een en ander rond de problematiek van het dempen van de Oude Haven aan het licht gebracht. Thans staan we stil bij het 87

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 89