6. krootje: bijeenhorende groep mensen of dieren: Engels crew, Oud-IJslands= zwerm. 7. 't kerkbriefje: Voorloper van de Zierikzeesche Kerkbode. Het kerkbriefje vermeldde de kerkdien sten in de Grote-, de Kleine- en de Waalsche kerk, later ook de diensten van de Lutherse gemeente. Het briefje werd wekelijks, eerst op vrijdagavond, later op zaterdagmorgen bij de intekenaars bezorgd. Het oudst bewaard gebleven briefje is gedateerd op 12 augustus 1736 en Werd gedrukt door Louwerina Fak. Op het briefje voor zondag 4 februari 1923 deelt de uitgever, de firma S. Ochtman, mee dat tengevolge van het geregeld verminderen van de intekenaars, ver oorzaakt door de opneming van de preekbeurten in de Zierikzeesche Kerkbode, wordt gestopt met de uitgave van de kerkbriefjes. 8. de geleerde op de kaoije: de beste stuurlui die aan wal staan. 9. Martinus Adriaanse, geboren te Zierikzee 18 februari 1823, overleden te Zierikzee 13 maart 1899, van beroep kruidenier/timmerman. Stoffel Bieze en Jilles Krukel In de Nieuwsbode van zaterdag 4 juni 1892 vinden ive aflevering XX uit de serie Saimenspraiken tussen Stoffel Bieze en Jilles Krukel. In deze aflevering staan zij stil bij alledaagse zaken zoals de betaling van de maandrekening en de verkoop van een varken. Vervolgens gaan zij uitgebreid in op de benoemingen van burgemeesters op het eiland, in het bijzonder op die van de nieuive burgemeester van Brouwershaven. Tenslotte schenken zij aandacht aan een taalprobleem. Saimenspraike tussen Stoffel Bieze en Jilles Krukel XX Stoffel. Goeijen dag buurt, ik komme weer is maindrekeninge ouwe in de kleine kosten vereffene. Jilles. Dat wou ik dat aole mensen deeë, dan zou er zoavee beurzepiene1 nie weze, je weet er oak aoles van Stoffel, dat er geen erger pine is, 't komt as uut je teèn op, in vliegt deur je lief as de valse toanen van 'n schuuftrompet, je oef nooit verstelt te wezen as zoo'n gevoel je verstand verbiesterd. Stoffel. Dat ek lest ondervonde, toe aod ik 'n keutje verkocht, in porjeu, de keu man wist zoa moai te praiten dat ie voor 'n prikje et beesje kocht, ik zag te laite dat ik te wéék in m'n buuk eweest aod, in dat zat m'n toch zoa te draoien dat 'k genoodzaikt was Brillemans-pillen2 in te nemen. Griette was zoa kwaid as 'n wild verke, te meer omdat ze nou vooreerst niet op reis kan, deur dat ik te weinig geld ontvangen Jilles. Ja buurt, ieder kan is mis kieke, dat zie m'n daigeliks, in et is gelukkig dat elk dat zwak eit, want anders zou 't nog erger voor jou uutloape, dan dienk ik dat Griette's bezemstele dienst zou doe. Stoffel. Och buurt, 't is mit Griette net as mit die eeren die aoltied wille praite, b.v. in den raid of op publieke bieëenkomsten, ze blaize wel in 't vier, mar dair komt geen wermte van om iezer te smeèn. Jilles. Dat m'n bie de verkiezinge oak ezie, de Noorse buijen bin nog al gauw bedaird in zonder schai of ongelukken oféloape. Stoffel. Dair mot toch aoltied vrievinge weze, den Eere wil geen stilstand. Jilles. Dat is wair, in m'n gelukkig aole dag wat nieuws, de Nieuwsbode geeft nieuw leven. M'n binnenkorte zoaveel van feesten eleze van Burgemeesters. In noe meen ik dat aol de gemeinten Burgemeesters, in aol de Burgemeester vrou wen of eene op zicht. Ik zegge mar dat et er bie oirt, want de vrouwe beslist nog al dikkels as de man nie makkelik besluute kan. Stoffel. M'n geestverwanten in Kerkwerve bin eel blie mit d'r Burgemeester,3 ze ope dat 'n vol zal ouwe zoa as ie begonnen is, n.l. goed geve in weinig neme. Ie 90

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 92