Wel Stoffel ik bedoelde de schutting af te breken. Ik zegge: wat jie bedoeld mit zukke woorden dat weet ik niet, mar noe zal ik de kleuren d'r anlaite, opdat jie voortain dairnai kiekende, kunt ontouwe, aoltied zuuver Ollandsch of zuuver Zeeuwsch te praiten. Tot zover deze uitvoerige samenspraak. Noten 1. beurzepiene: geldgebrek 2. Brillemans-pillen: Waarschijnlijk bedoelt Stoffel de in die tijd bekende en veel gebruikte "BEECHAM'S PILLEN", vervaardigd door Thomas Beecham, St. Helens, Engeland: "tegen galachti ge en zenuwachtige ongesteldheden, zoals winden, pijn in de maag, hoofdpijn, misselijkheid, duizeligheid, sufheid en dofheid in het hoofd, koude rillingen, koortsige gloeiïngen, onrustige slaap, angstige dromen en allerlei zenuwachtige en beverige aandoeningen enz. Beecham's pillen naar voorschrift ingenomen, zullen vrouwlijke gestellen spoedig volmaakt gezond maken". Op de verpakking stond een man met een bril afgebeeld. 3. Burgemeester Kerkwerve: Nicolaas Willem Hocke geboren te Bommenede, 13 april 1862, overle den te 's-Gravenhage, 21 mei 1912, zoon van Daniël Hocke en Kathalina van den Bout. Van 1892 tot 1896 burgemeester van Kerkwerve. Hij studeerde aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen. In 1883 vestigde hij zich als landbouwer op de hofstede (Schelpweg 34 te Ellemeet) van zijn grootmoeder Pieternella Jacoba Hoogenboom, weduwe van Nicolaas van de Bout. Bij zijn benoe ming tot burgemeester werd de hofstede verpacht en ging hij te Zierikzee wonen. In 1896 vertrok hij naar Wiesbaden. 4. Burgemeester van Brouwersaiven: L. A. van Asperen van der Velde, geboren te Haarlem, 8 januari 1861. Van 1892 tot 1893 burgemeester van Brouwershaven. Hij werd op 26 mei 1892 geïnstal leerd. Bij aankomst in de gemeente werd hij door de commandant van de erewacht Kornelis H. Gast toegesproken. V erder waren bij de ontvangst aanwezig: A. Hollander namens de vereniging Handel en Nijverheid. J. de Neef namens het Loodswezen en de Scheepvaart. G. Huisman namens de Schooljeugd. Joh. van der Velde namens de Vlasserij en Hooiperserij. L. Ringelberg namens de Landbouw. J. Wagenmaker namens de Stadsarbeiders. De nieuwe burgemeester werd het stadhuis binnen geleid door de jongste wethouder en de secretaris en werd vervolgens toegesproken door de oudste wethouder (de eeste wetouwer), fungerend burgemeester notaris Jacob van der Bent. 5. Ze geen genie in: Ze hebben geen behagen in. 6. Stoffel was woonachtig te Haamstede. De burgemeester van Haamstede was tevens burgemeester van Burgh. (M. Bolle Lz.). 7. domenie: Ds. Jan van der Ven, geboren te Driebergen, 16 mei 1841. Van 22 december 1891 tot 8 september 1894 predikant te Haamstede. 8. schoolmeester: C. J. Reisinger, geboren te Middelburg, 22 september 1861. 9. amoveeren: slopen. Tot slot een verslag van Stoffel die met zijn vrouw een bezoekje aan Zierikzee Schouwen, 16 juni 1892. Meneer de Redacteur! Ik bin in lange nie in de stad eweest, want dat gait voor ons soort mensen aoltied nie gemakkelik, mar noe most ik wel, want ik ao geoord, dat d'r zoaveel veran derd was in de stad, ja, ja meer dan 'n jaer is 't geleje, in toe m'n vrouwe las in de bode van die goekoape diengen in de Meelstraete,1 en dat Pajorama in Poststraete, toe was d'r gin ouwen meer an. Noe, 'k zal je net as 't vorige jaer de reisbeschrievingje geve. Stoffel 92

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1992 | | pagina 94