Direct daarna vielen er drie bommen en ivel één op het achterschipéén midscheeps waarschijnlijk in de schoorsteen, waardoor de vlammen overal uitsloe gen en de derde kwam terecht aan bakboordzijde, naast het voorschip, waardoor in het voorsch ip een groot gal werd geslagen Op hel moment van het ongeluk was ik alleen op de brug, zo verklaarde kapitein Verdoorn verder. Stuurman Den Boer en matroos Van Wanrooij waren in het achterschip om te eten. Hulpmachinist Smeltzer zat op het fatale moment achter op het bovendek. Kapitein Beije was de tweede-klasse-kajuit in gevlucht maar moest de kajuit door het binnenstromende water onmiddellijk weer verlaten, dit gelukte hem nog via de normale uitgang. Toen bij op het bovendek arriveerde had het schip reeds slagzij gemaakt en was nog maar een klein gedeelte van het bovendek droog. Stoker Stouljesdijk kwam op dat moment uit de machinekamer aan dek. Toen ik mij door een zijraam van de brug op het voordek liet zakken zag ik dat de deur van de schuilkegel open gesla gen was en het jongetje was verdwenen. Hel gehele ongeval heeft zich zo spoedig afgespeeld, dat de tijd ontbrak om de aan boord aanwezige reddingsmiddelen uit te delen. Kapitein Beije heeft nog enkele zwemvesten uil de kist naar builen gegooid. Samen met kapitein Beije kon ik mijzelf op ronddrijvend wrakhout drijvende hou den. Na ongeveer 20 minuten te hebben rondgedreven werden we door de beman ning van de eerder gemitrailleerde sleepboot "En Avant XVTJJ" uit het water gehaald. De bemanning bad na het blussen van een beginnende brand de grootste gaten in hun eigen schip gedicht en was daarna, met gevaar voor eigen leven, onmiddellijk met de reddingswerkzaamheden begonnen. De beschietingen en het bombardement hadden ook de aandacht getrokken van verschillende mensen aan de vaste wal, waaronder de eerder genoemde opperwachtmeester Boeij en de huisarts L. P. Maas uit Colijnsplaat. Hij was onderweg van Kats naar Colijnsplaat. Met nog enkele andere helpers zijn zij in twee roeiboten, die eveneens gebruikt werden bij de herstelwerkzaamheden aan de dijk, naar de plaats des onheils gevaren en aan boord van de "En Avant XVIII" gegaan, waar dokter Maas de eerste hulp verleende aan de gewonden. Stoker Stoutjesdijk was in zijn gezicht verwond, en dat gold ook voor hulpmachi nist. Ratelband, die tevens verschillende kneuzingen had opgelopen. Inmiddels was de "En Avant X" (een sleepboot van dezelfde maatschappij) gear riveerd. Deze was werkzaam bij het Goese Sas en was onmiddellijk na het bom bardement ter hulpverlening uitgevaren. Daar de schade door de beschieting aan de "En Avant XYIII" zo ernstig bleek te zijn, was het niet verantwoord, naar Zierikzee te varen. De geredden werden aan boord van de "En Avant X" genomen en in gezelschap van opperwachtmeester Boeij naar Zierikzee vervoerd. Daar aangekomen zijn de overlevenden met behulp van enige omstanders naar hun woningen gebracht, terwijl Ratelband met de ziekenauto naar het ziekenhuis Noordgouwe is vervoerd. Daarmee besluit de opperwachtmeester zijn rapport. De walagent van Katseveer, Willem Roeleven, had vanaf de aanlegsteiger het rampzalige gebeuren gadegeslagen en had na het inlichten van zijn superieuren de gemeentepolitie van Zierikzee ingelicht. Om kwart over acht noteerde wacht meester Bruggeman het bericht, waarna hij de Zierikzeese autoriteiten inlichtte. 100

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 102