Ook via de nog intact zijnde radiodistributie werd de ramp wereldkundig gemaakt, met als gevolg dat bij aankomst van de "En Avant X" aan de Nieuwe Haven reeds een grote menigte stond te wachten. Onder hen vele angstige fami lieleden van de bemanning en passagiers, verteerd door de vraag of hun gelief den de ramp hadden overleefd. Slechts een zestal families werd herenigd. In de namiddag werden de getroffen families in Zierikzee door burgemeester Schuurbeque Boeije en door de pastores van de verschillende kerken bezocht. Zij vertolkten de gevoelens van de inwoners van Zierikzee en trachtten de in diepe rouw gedompelde gezinnen met woorden van troost en bemoediging bij te staan. Laat in de middag arriveerde het voor de Stoombootdienst gevorderde doua nevaartuig "Albatros". Aan boord bevonden zich de waarnemend. Commissaris dei- Provincie mr. P. Dieleman, bestuursraad7 ir. M. W. Welleman en de directeur van de Provinciale Stoombootdienst de heer G. J. de Jonge. Zij bezochten de gezinnen van de vermiste bemanningsleden, de overlevenden en het overige personeel. Zij zegden de betrokkenen toe niets te zullen nalaten om het leed te verzachten en deden de belofte alles in het werk te zullen stellen om het wrak van de "Prins Hendrik" zo spoedig mogelijk te laten lichten. Op de geredde en overige bemanningsleden werd door de heren Dieleman en De Jonge een dringend beroep gedaan hun werkzaamheden, ondanks de onvoor stelbaar grote gevaren, ten behoeve van de Zeeuwse gemeenschap voort te zetten en de volgende dag met de "Albatros" uit te varen. De confrontatie met de families van vermiste collega's en passagiers was voor de overlevenden een zeer zware belasting. Vele malen moesten zij hun verhaal vertellen. Vaak moesten zij een antwoord op de vele vragen schuldig blijven. Op de 8ste september ontvingen zij een brief van de waarnemend Commissaris der Provincie, mr. P. Dieleman. MIDDELBURG, 6 September 1943. Aan te Zierikzee Tijdens een bezoek te Zierikzee, diep getroffen door het onzegbaar verdriet dat aan de gezinnen en families van eenige leden onzer bemanning en hofmeesters in den dienst op Zierikzee door het bombarderen van het SS. Prins Hendrik op 3 September is overkomen, kan ik niet nalaten U allen te verzekeren hoe niet alleen ik, maar de geheele Zeeuwscbe bevolking innig met hen en met U allen medeleeft. Met groote dankbaarheid vervuld voor Uw zoo getrouwe plichtsbetrachting in de gevaarvollemoeilijke tijden, bewonder ik de voortreffelijke wijze waarop gij dit doet en breng ik U daarvoor warme hulde en dank, zoo van het Provinciaal bestuur als van de Zeeuwscbe bevolking, met de bede dat gij moogt. gespaard wor den en Uw offer voor het vaderland niet zal noodig zijn. Eerbiedig en dankbaar brengen wij hidde aan die plichtsgetrouwe mannen die ook nu wederom hun leven lieten. Als kloeke Zeeuwen waren zij op hun post, nooit zullen wij het vergeten, hun voorbeeld laat een. lichtend spoor na. De wnd. Commissaris der Provincie Zeeland. P. Dieleman. 101

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 103