Op de tweede plaats was er geen enkel economisch belang om alsnog tot berging over te gaan. De "Prins Hendrik" was zoals eerder gemeld een oud, aftands schip en de kosten van een berging waren niet gering. De pers De Zeeuwse pers bestaande uit de Provinciale Zeeuwsche Courant, "De Zeeuw" (Christelijk dagblad voor Zeeland) en de Zierikzeesche Nieuwsbode melden alle drie de ramp door middel van hetzelfde ANP-bericht. De Provinciale Zeeuwsche Courant en de Zierikzeesche Nieuwsbode spreken bei den in de kop van het bericht van een terreuraanval. In de redaktionele commentaren klinkt onbegrip en afwijzing door. De Zierikzeesche Nieuwsbode noemt de aanval een treffend voorbeeld van de teugel loze vormen, welke de Engels-Amerikaanse oorlogvoering in de lucht heeft aange nomen. Hel is moeilijk in te zien, waarom een aantal Nederlandse burgers in de vroege morgenuren op iveg naar werk evi bedrijf, in de golven de dood moet vin den, omdat er in Europa een oorlog woedt. De Provinciale Zeeuwsche Courant legt de nadruk op de zware tol die onze provincie opnieuw aan slachtoffers moet betalen aan het oorlogsgeweld in deze huidige wereldstrijd. De oorlog is hardmaar er is een verschil tussen bet slagveld, waar noodzakelijk ojfers worden gebracht en het oorlogvoeren tegen weerloze burgers. Het kan niet anders dan de aanval op de "Prins Hendrik" als schandelijk te noemen en het is een nieuwe aanklacht tegen de vijandelijke luchtmacht die haar terreuraanvaUen tegen de burgerbevolking blijft voortzetten op een wijze die algemeen afschuw wekt. De oorlog is totalitair, men ziet opnieuw wat de vijandelijke luchtmacht daaronder verstaat. Beide dagbladen beschouwen de geallieerde luchtmacht als vijandelijk. Anders is de toon van het commentaar in "De Zeeuw". Men legt de nadruk op de problemen, die zijn ontstaan ten aanzien van de instandhouding van de veer diensten, door het uitschakelen van de schepen van de Provinciale Stoom- bootdienst. Men spreekt de hoop uit dat de geallieerde piloten bij hun acties het civiele verkeer ongemoeid zullen laten. Het medeleven met de slachtoffers en hun families krijgt ruime aandacht. Tot slot wordt een oproep gericht aan de auto riteiten en de pers krachtig te protesteren tegen aanvallen op burgerdoelen. De Zeeuwsche Stroom, het propagandablad van de Zeeuwse NSB, laat een heel andere toon horen. "Luchtpiraten boven de Schelde", met deze kop begint het bericht over de aanval. Men vergelijkt het veroordelen van Duitse daden door de Nederlandse bevolking met het goedpraten van de geallieerde acties. I-Ioe vaak heeft ons volk, dat ziende blind is, gedurende deze oorlog zwart wit genoemd, hoe inconsequent is haar houding steeds geweest. Voor de Engelse wan daden klinken slechts weinig afkeuringen. Op vrijdagmorgen vaart vreedzaam de "Prins Hendrik" op de Schelde. De machines zingen hun lied. De golven spelen hun spel. Elet burgerleven gaat zijn gewone gang. Terwijl aan de fronten de gele genheid bestaat zich met Duitsland te meten, verkiezen de Engelse en Canadese lafaards een gevaarloze onderneming boven de strijd. Het getuigd niet van karakter, wanneer men voor dit moorddadig optreden verzachtende omstandighe den tracht te vinden. Maar de lijd zal komen, dat men waardering zal. krijgen voorde beschermende hand, ons door de Duitse Weermacht geboden. 108

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 110