Nee, zulk een stille bedevaart van ontroerde menscben is voorheen niet mogelijk geweest. Daa rvoor waren vijf bittere jaren van leed en ellende noodig. Op dezelfde avond van de 3de mei staat op de Rooms-Katholieke begraafplaats de moeder van matroos Van Wanrooij met diens beide jonge kinderen. De stille stoet trekt voorbij. Op liet graf van haar zoon worden geen bloemen gelegd. Zij vraagt zich af waarom, is hij niet voor de vrijheid gestorven? Zij vertelt haar kleinzonen over hun vader, hoe moedig hij was en hoe hij, ondanks de grote gevaren plichtsgetrouw op zijn post bleef. Met diepe weemoed herdenken wij de dappere mannen, die hij de uitoefening van hun plicht omkwamen. Zij waren een lichtend voorbeeld voor ons allen, we zullen hen nimmer vergeten. God sterke U in het vele leed. dat U hebt geleden. Met deze woorden besloot de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot op dinsdag 2 april 1951 zijn toespraak bij cle onthulling van een bronzen gedenk plaat in de hal van het nieuwe kantoorgebouw van de Provinciale Stoomboot- dienst te Vlissingen ter nagedachtenis van de omgekomen bemanningsleden. Conclusie In de titel van dit artikel wordt de vraag gesteld of de aanval op de "Prins Hendrik" een fatale vergissing of een aanval op een strategisch doel was. Gezien de feiten kan van een vergissing geen sprake zijn. Het squadron had een duidelijke opdracht, namelijk het uitschakelen van de scheepvaart in de Schelde- monden. Ook de duidelijke omschrijving van de doelen in het vluchtrapport wijst hierop. Wat in tijd van oorlog precies onder een strategisch doel wordt verstaan zal nooit duidelijk zijn. Duidelijk is wel dat het geallieerde opperbevel al het militaire en civiele verkeer in de bezette gebieden, zowel te land als te water wilde uitschakelen. Dat de "Prins Hendrik" geen Nederlandse vlag voerde is van geen enkele invloed geweest. Op het dak van de stuurhut van de op 3 juni 1943 beschoten "Zuiderzee" was over de gehele breedte de Nederlandse vlag geschil derd. Moge dit artikel de herinnering aan de dappere mannen van de Provinciale Stoombootdienst en alle andere slachtoffers die bij deze droeve gebeurtenis in onze regionale historie het leven lieten, levend houden en onderschreven worden met de woorden van de onbekende dichter in De Vrije Stemmen van Schouwen en Duiveland van maandag 6 mei 1946 naar aanleiding van de dodenherdenking op vrijdag 3 mei 1946. STILLE OMGANG We liepen in den avond langs de wegen, Met rouw in I hart en bloemen in de hand; We stonden peinzend even stil en zwegen Op 't graf van hen, die vielen voor h un la nd. Maar wat de mond- door droefheid niet kon zeggen, Sprak onze ziel daar in die stillen stond, Toen wij op 7 graf de bloemen mochten leggen Uit eigen hof den vrijen Schouwschen grond. O, Vrijheid, na vijf lange, bange jaren Als Godsgeschenk op aarde neergedaald, Wij weten iveernu wij op 't kerkhof waren, Hóe duur ons volk. den losprijs heeft betaald. 110

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 112