Jeugd in Friesland Op '13 oktober 1912 werd Rykel ten Kate als zoon van bakker Bonne ten Kate geboren in Sexbierum bij Harlingen. Hij was het negende kind in een gezin met acht jongens en zeven meisjes. De familie Ten Kate woonde sinds de achttiende eeuw in Sneek en Ijlst. Na de Lagere School in zijn woonplaats bezocht Rykel de M.U.L.O. in Harlingen, waar hij ook vaak ging studeren in de Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Van grote betekenis voor z:n latere leven was een langdurige ziekte (t.b.c.) op 12-jarige leeftijd. Dag en nacht werd hij geïsoleerd gehouden, eenmaal werd voor z'n leven gevreesd. Afleiding vond Rykel in het kijken en lezen in de natuurplaat jesalbums van o.a. Het Klaverblad ("Het leven der zee"). Vaak lag hij te "prak- kezeren". Sindsdien voelde hij zich met de natuur verbonden en had hij afstand genomen van het Gereformeerde geloof van zijn ouders. Verder (medicijnen) studeren kon niet. in de bakkerij van zijn vader wilde hij niet, maar hij vond een opleiding voor apothekers-assistent in Franeker waarvoor hij op z'n 18e slaagde. Rykel ten Kate las een advertentie in het Pharmaceutisch Weekblad waar een "net jongmensch" gevraagd werd door de weduwe Van der Valk in Zierikzee. Vereist was "het diploma apothekers-assistent, extern en bekend met fotografie". Op 1 juli 1932 kon hij beginnen. Zijn moeder was inmiddels weduwe en had nog 10 van de 15 kinderen op te voeden. Rykel was "blij dat hij voor zichzelf kon zorgen". Bijeengedreven koeien en paarden hij de Nieuwe kerk in Zierikzee. Militairen fan de lucbldoelarlillerie helpen. 114

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 116